View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 10 feb 2011, 10:44:21
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Despre branzeturi...

Citat:
Anterior postat de Chriselle Vezi mesajul
Preferata mea e Brie! O mananc pur si simplu goala taiata cubulete mici si cu un vin rosu sec alaturi - deja e un dezmat.
Apropo, Mihaela, e ok in dieta Montignac sa consumi Brie? Daca da, trebuie sa am grija sa mananc la o anumita distanta de o masa glucidica? Stii ceva detalii de genul asta?
Multumim de articol! E foarte interesant mai ales pentru fanii branzeturilor (unde ma incadrez in randul intai).

Montignac zice ca e ok sa mananci Brie, Camembert, Rochefort, deci branzeturile cele mai grase cu pasta moale, daca le mananci fara glucide. Vinul sec nefiind dulce pare ok, dar nu se recomanda prea des nici combinatia nici cele doua luate separat. Ca rasfat, merg super
Toate branzeturile mai putin cele cu 0% grasimi sunt recomandate in mesele proteino-lipidice, unde se permit numai glucidele cu IG foarte mic, cum sunt legumele cu IG 15 (salatele combinate cu ulei de masline si orice fel de branza sunt un deliciu).
Daca insa vrei branza cu paine de exemplu, iei o paine integrala cu IG cat mai mic, de preferinta 40 si o branza cat mai degresata si mananci combinatia la micul dejun cand e permisa painea, asta ar cam fi teoria.

Practica mi-a demonstrat ca nu te ingrasa nici un MD cu branza normala cu paine, dar nici nu iti ajuta la cantar, deci se poate sa stagnezi daca mananci des. Aici depinde cat de mult vrei sa personalizezi dieta si mai ales cat de repede vrei sa slabesti.
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
Răspuns cu citat