Subiect: Jurnal AnnaIulia
View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 07 apr 2011, 22:48:54
CrisetenO's Avatar
CrisetenO CrisetenO este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal AnnaIulia

Citat:
Anterior postat de AnnaIulia Vezi mesajul
Buna din nou si mersi frumos de incurajari

Intr-un fel m-am gandit ca am cam exagerat cu salatele si cu legumele si asta este un principal motiv pentru care kg raman acolo unde sunt.Dar sincer nu mai stiu ce sa mananc, daca pana si ce e sanatos nu ma ajuta la slabit.
Am renuntat pana si la cafea desi imi place la nebunie,dar avand in vedere ca nu prea e indicat zaharul in diete am zis de astazi Nu.Iar cu zaharina nu are nici un gust

Pentru gatit imi fac timp oricand ,ca imi place sa gatesc

Este adevarat ca printre preferintele mele nu se numara carnea.Mananc destul de rar carne si mai tot timpul la gratar ,ca fiarta mi se pare oribila.De maruntaie nici sa nu aud.
Imi plac la nebunie mancarurile cu orez ,paste si porumb(fiert sau malai).
Imi plac legumele in special rosiile

Imi place foarte mult ,tot ce inseamna condiment
La gama de branzeturi si lactate toate oricand si in orice clipa (in afara de urda)
Cred ca o sa ti se pare ciudat daca iti voi spune ca nu imi plac cartofii prajiti,ii prefer fierti sau copti(cartofi frantuzesti ,cartofi copti cu un pic de unt si sare…imi lasa gura apa ).Ce e deobicei strict interzis intr-o dieta si mi ar placea sa gust doar un pic (desi si stiu sigur ca asta ar insemna sa pap tot) ar fi floricelele de porumb si ciocolata.

La varianta miscare as putea spune ca sunt un pic cam lenesa.Nu am ramas cu sechele de la accident si nu am nici o restrictie chiar ar fi indicat sa fac miscare.Dar singura miscare mai energica care o fac este :dus si intors de la servici (10 min dus, deci in total 20 min) , din cand in cand mai ies la o plimbare cu cainele(30-40 min) dar nu tot timpul.Am o gramada de dvd-uri cu aerobic,zumba si tae-bo dupa care as putea sa fac miscare dar....e mai greu cu cheful
Cam atat te-am pupat si o seara minunata

Salut Anna,

OK, deci hai sa incercam sa facem un meniu care sa iti convina si sa poata fi tinut pentru mai mult timp. Tin cont de faptul ca iti plac foarte mult fainoasele, si de faptul ca iti place ciocolata (floricelele zboara din meniu pentru cateva luni de zile, ok?) si facem un sistem de mancare cu rasplata.

Sa incercam un meniu de 1100 kcal pentru inceput, structurat asa:

MD (350 kcal)
Pranz (350 kcal)
Gustare (100 kcal)
Cina (300 kcal)

In general aplici urmatoarele reguli:

-- cafea si ceai poti bea cat iti place, dar neindulcite sau indulcite cu o lgt. miere. (pana la 3 lgt. miere pe zi)
-- apa, cat cuprinde. Incearca sa te inveti sa bei cand ti-e pofta. Apa carbogazoasa te umple mai tare decat cea plata.
-- nu cumperi decat fainoase integrale: paste integrale, orez integral, paine integrala, grau integral, etc.
-- mananci intotdeauna la masa, nu la TV, calculator, etc
-- sport: intr-o zi de tip B (vezi mai jos) trebuie sa faci 20-30 minute de aerobic inainte de culcare. Intotdeauna. Nici o scuza.
In rest, mergi in fiecare zi o ora pe jos in ritm rapid. La 3 zile faci un sport la alegere pentru inca 30 minute (poate fi inclusiv curatat prin toata casa, spalat pe jos, spalat geamuri, maturat in curte, mers cu catelul, cu purcelul, cu gaina...)
-- Nu se mananca produse prea procesate: scoti branza Philadelphia, pui branza de vaci sau urda, telemea, cas. Scoti iaurtul cu fructe si pui iaurt natural fara zahar. Scoti sosurile gata facute, condimentele de tip Knorr fix. Scoti carnea grasa (porc, carne de vita cu grasime, miel), pui carne slaba (pui, curcan, vitel).
-- Alterneaza (vezi mai jos) zilele de tip A, B si C dupa cum urmeaza: (1) zile de tip B NU pot fi urmate de zile de tip B (zilele de tip B sunt zile cu multe fainoase); (2) ideea e sa incerci sa iti faci o dieta in care majoritatea zilelor sa mananci A si C, dar nu e bine sa faci trecerea imediata. Daca observi ca incepi sa poftesti ceva, spune-ne si vedem cum aranjam lucrurile.

Ziua tip A -- fainoase la MD:

MD (350 kcal):

--o felie de paine neagra (80 kcal) cu o felie de urda sau cu branza de vaci (50 -- 100 kcal), un iaurt natural semidegresat (150 ml, max. 100 kcal) cu seminte de in (1 lg)

-- o felie de paine neagra (80 kcal) cu o omleta facuta din: 2 oua medii (150 kcal), 1/2 ardei gras rosu (20 kcal), o ceapa (20 kcal), 100 ml lapte degresat (max. 60 kcal), piper, sare, marar, boia de ardei.

-- 2 felii paine, o felie urda, o rosie, o foaie de salata, ceai/cafea

-- un terci facut din: 7-8 lg. fulgi de cereale instant (ca de copii mici) sau de fulgi de ovaz fara zahar: (150 kcal), 175 ml lapte semidegresat (max. 110 kcal), la care poti adauga: 3 lgt. cu varf cacao si 2 lgt. miere (95 kcal) SAU 2 lg. stafide muiate in apa clocotita cu esenta de rom si 1 lgt. miere (75 kcal) SAU 4 nuci taiate grosolan si o lgt. miere (90 kcal): pui cerealele, incalzesti laptele aproape de fierbere, pui ingredientele uscate (cacaua sau nucile), adaugi laptele fierbinte, apoi amesteci bine, adaugi mierea sau/si stafidele. Asta e o tratatie dulce, care iti da si gustul de cioco si are mai putine kcal.

Pranz: (350 kcal) amestecuri SAU legume si proteine

Amestecuri: eventual servit cu putin iaurt semidegresat si o salata verde cu putin ulei si zeama de lamaie.

-- 7-10 sarmalute mici in foi de vita de vie,
-- 1 ardei umplut (cu carne)
-- 1 dovlecel umplut (cu carne)
-- o portie mare buseuri de spanac si branza a la Anqutz

Proteine:

-- 2 felii telemea
-- 2 felii urda
-- 200 g branza cottage
-- 1 buc. filet de piept de pui sau de curcan (fara mult ulei, la teflon)
-- 2 oua (nu se mananca daca ai mancat oua in ziua precedenta sau in ziua de azi): fara ulei mult!
-- 1 buc. peste (poate fi si peste gras, somon, macrou, sardele) facut la cuptor, fara ulei, in coaja
-- 1 buc. filet de vitel facut la teflon (fara mult ulei, in nici un caz in forma de snitel)

Legume:

-- mazare, fasole, naut, o portie normala (cam 3/4 cana de 250 ml fiarta)
-- conopida, spanac, broccoli, morcovi, ceapa, usturoi, pastai fasole, vinete, dovlecei, telina, portie mare, la cuptor, la aburi, la teflon, fara ulei si cu putin sos de soia, pasta de dovlecel, lapte de cocos.

Gustare: o mana alune SAU 1 mar mare SAU 1 portocala mare SAU 150 ml iaurt semidegresat nature

Cina (proteine si grasimi):

-- omleta din 2 oua cu lapte sau eventual putina smanatana, cu ceapa si usturoi

-- mancarica la teflon din 150 g ton din conserva cu APA, masline, putina ceapa si ceva legume din categoria a doua de mai sus. Mie imi place combinatia: ton + dovlecel foarte mult.

-- salata cu peste gras din conserva (scurs bine de ulei), salata verde, rosii, masline, ardei gras, cu putin otet balsamic.

-- buseurile lui Anqutz.

-- 1 ochi in smantana cu putin spanac fiert.

Eventual poti sa bei o canita mica de cacao cu 2 lgt. cacao, o lgt. miere, si 150 ml apa fierbinte: tratatie cu gust de ciocolata!



Ziua tip B -- fainoase la pranz:

MD (350 kcal):

-- salata cu urda sau telemea, salata verde, rosii, ardei gras, seminte pin si putin otet negru
-- buseuri Anqutz.
-- omleta ca mai sus.
-- iaurt (150 ml, semideg) + 1.5 lg. miere + 4 nuci taiate grosolan
-- iaurt , la care adaugi fructe proaspete, inclusiv banane sau mango.

Pranz: (350 kcal) fainoase + obligatoriu salata verde.

-- 7-10 sarmalute mici in foi de vita de vie de post,
-- 1 ardei umplut (de post)
-- 1 dovlecel umplut (de post)
-- o portie medie paste al dente SAU orez SAU pilaf SAU grau fiert cu sos de rosii simplu, eventual cu cateva legume.

Gustare: 1 mar mare sau 1 portocala mare.

Cina (proteine si grasimi):

-- ca ziua de tip A



Ziua tip C -- fara fainoase

MD (350 kcal):

-- ca in ziua de tip A dar inlocuiesti painea cu biscuiti WASA (o felie paine pentru 3 biscuiti WASA)

Pranz: (350 kcal) amestecuri SAU legume si proteine

-- ca ziua de tip A

Gustare:

-- ca ziua de tip A

Cina (proteine si grasimi):

-- ca ziua de tip A



Ce zici, merge asa? Incearca sa vezi cum reactioneaza organismul si experimenteaza un pic cu sportul. Sunt sigura ca vei reusi! Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]