Subiect: Jurnal lavi30
View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 07 apr 2011, 23:24:47
CrisetenO's Avatar
CrisetenO CrisetenO este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal lavi30

Salut Lavi,

Sa-ti traiasca fetita! Imi pare bine ca iti ocupa destul de mult timp si sa-ti traiasca si sa fie fericita! Cred ca la varsta ta (dupa nastere metabolismul se mai incetineste, consumi un pic mai putin si ai alte tendinte de ingrasare), cel mai bine e sa incerci un meniu cu cam 1100 kcal pe zi. E important ca dimineata sa mananci bine, la pranz sa mananci cat sa-ti tina bine de foame, si seara sa mananci foarte usor, pentru ca nu ai timp sa faci sport inainte de culcare.

Uite ce iti recomand:

MD (400 kcal):

-- Cafea cu 1 lgt. miere. Doua felii paine neagra cu branza de vaci semidegresata sau cu urda SAU o felie paine neagra cu branza de vaci semidegresata sau urda si o salata cu 1 ardei gras, 2 rosii, frunze de salata, 1 castravete, f putin ulei, ierburi de provincie si putin otet negru

-- Cafea sau ceai cu max. 1 lgt. miere. Omleta facuta din: 2 oua medii, 1/2 ardei gras rosu, o ceapa, 100 ml lapte semidegresat, eventual ciuperci, piper, sare, marar, boia de ardei. O servesti cu patrunjel deasupra, si poti manca si o feliuta de paine daca nu ai pus mai mult decat 2/3 lg. ulei la omleta.

-- Iaurt semidegresat (200 ml) cu cereale integrale (max 6 lg. pline) si cafea fierbinte cu max. 1 lgt. miere.

-- iaurt semidegresat (200 ml), 1.5 lg. miere, 25 g nuci macinate


Pranz (350 kcal): amestecuri SAU legume si proteine

Amestecuri: eventual servit cu putin iaurt semidegresat si o salata verde cu putin ulei si zeama de lamaie.

-- 7-10 sarmalute mici in foi de vita de vie,
-- 1 ardei umplut (cu carne)
-- 1 dovlecel umplut (cu carne)
-- o portie mare buseuri de spanac si branza a la Anqutz

Proteine:

-- 2 felii telemea
-- 2 felii urda
-- 200 g branza cottage
-- 1 buc. filet de piept de pui sau de curcan (fara mult ulei, la teflon)
-- 2 oua (nu se mananca daca ai mancat oua in ziua precedenta sau in ziua de azi): fara ulei mult!
-- 1 buc. peste (poate fi si peste gras, somon, macrou, sardele) facut la cuptor, fara ulei, in coaja
-- 1 buc. filet de vitel facut la teflon (fara mult ulei, in nici un caz in forma de snitel)

Legume:

-- mazare, fasole, naut, o portie normala (cam 3/4 cana de 250 ml fiarta)
-- conopida, spanac, broccoli, morcovi, ceapa, usturoi, pastai fasole, vinete, dovlecei, telina, portie mare, la cuptor, la aburi, la teflon, fara ulei si cu putin sos de soia, pasta de dovlecel, lapte de cocos.



Ai voie si o gustare pe la ora 4 sau 5 seara, un mar sau o portocala. (50 kcal)


Cina (300 kcal):

-- omleta din 2 oua cu lapte semidegresat sau eventual putin iaurt semidegresat, cu ceapa si usturoi

-- mancarica la teflon din 150 g ton din conserva cu APA, masline, putina ceapa si ceva legume din categoria a doua de mai sus. Mie imi place combinatia: ton + dovlecel foarte mult.

-- salata cu peste gras din conserva (scurs bine de ulei), salata verde, rosii, masline, ardei gras, cu putin otet balsamic.

-- buseurile lui Anqutz.

-- 1 ochi in smantana cu putin spanac fiert.

Eventual poti sa bei o canita mica de cacao cu 2 lgt. cacao, o lgt. miere, si 150 ml apa fierbinte.



Ce zici, merge asa? Iti face cu ochiul ceva din meniu? Cu mult drag,

Cristina

PS: un truc folositor: daca tu faci mancare mai grea pentru seara cand e sotul tau acasa, mananca mancarea mai grea la pranz, si mananca unul din felurile mai usoare seara. Poti de asemenea sa gatesti mancarea asa: pui deoparte pilaf sau macaroane, sau carbohidrati (interzisi pentru tine), gatesti in alta tigaie un ghiveci de legume, si servesti asa: pentru tine legume, pentru sotul tau carbo si deasupra putin ghiveci de legume ca garnitura.

Idem ditto cu salata: la el salata e garnitura, la tine salata e fel principal.
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]