View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 13 apr 2011, 13:54:01
EveEve's Avatar
EveEve EveEve este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sotul meu pastreaza legatura cu fosta prietena

Citat:
Anterior postat de rammy23 Vezi mesajul
O sa va spun pe scurt problema mea. Sunt casatorita de 7 luni, dupa o relatie de 7 ani, frumosi cu mici discutii. Problema mea a inceput mai demult, sotul meu pastreaza legatura cu fosta prietena de dinaintea mea inca de la inceputul relatiei, dar niciodata nu mi-a spus sincer asta, plus ca m-a mintit de lucrul asta. Am descoperit vazand ca tot primeste beep-uri de la un numar, pe atunci salvat in telefon fara nume doar cu un simbol atat. Pe parcusrul anilor, mai precis dupa vreo 2-3 ani am descoperit inclusiv mesaje de la fosta cu te iubesc, mi-e dor de tine etc. I l-am aratat si a zis ca nu poate sa scape de ea sa stau linistita ca pe mine ma iubeste etc. Am trecut peste, dar beep-urile nu au incetat niciodata, au continuat si mesaje, cel putin ce am prins eu ca le stergea, chiar de fata cu mine. Sa revin la prezent, cu doi ani inainte de casatorie a primit iar msj de revelion, iar eu m-am enervat si i-am luat telefonul si am raspuns la msj ei semnand cu numele noastre al meu si al lui., de atunci nu ne-a mai deranjat pana la o luna dupa casatorie, cand a inceput iar sa primeasca mesaje de data asta multimedia, ia-m zis si a zis ca o sa rezolve pronlema. L-am crezut o perioada dar simteam ca ceva nu e bine. Am inceput sa-i urmaresc telefonul, stersese numarul tipei, iar numarul nu mai era alocat, pana am descoperit ca numarul ei era salvat cu un nume de baiat pentru ca i-a trimis iar un mesaj cu Te iubesc etc. , plus ca i-am urmarit kilometrajul la masina si de cate ori putea pleca undeva, mie imi spunea ca e acasa dar facea acelasi numar de kilometrii. Asa a fost casnicia mea de pana acum. Am vb inclusiv cu tipa le tel si din anumite discutii mi-am dat seama ca s-au intalnit. El imi spune sa stau linistita ca nu e nk ca ma iubeste etc, dar.... nu stiu ce sa fac cum sa interpretez si ce sa cred. Ma scuzati ca am scris asa haotic dar nu mai pot.
Buna ramy!
Eu in general, cred in relatiile de prietenie intre barbati si femei, chiar daca sunt si fosti. Dar relatii de prietenie. Cand intervin mesaje gen "te iubesc...","mi-e dor de tine", sau chiar si beepuri dese si poate la ore care nu sunt cele mai potrivite, mi-as pune un semn de intrebare.
Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el. Dar inainte sa vorbesti cu el, incerca sa-l faci sa aiba incredere in tine, ca sa-ti poata povesti anumite chestii, fa-l sa vada ca nu-i vei face un scandal in caz ca are ceva de marturisit, si sa se simta confortabil cu discutia pe care o veti avea. Adica pregateste terenul cu ceva timp inainte.
Nu vreau sa-ti spun sa nu crezi in ceea ce iti spune sotul tau, dar nici nu vreau sa-ti spun sa crezi orbeste. Cauta un intermediu, fii selectiva in ceea ce iti spune, si judeca tu dupa principiile tale situatia.
Daca reusesti sa ai cu el acea discutie destinsa, si ca el sa comunice mai mult, nu doar sa-ti spuna "stai linistita, te iubesc pe tine'(care in cazurile astea, personal, frazele de genul mi se par fara valoare), vezi ce-ti spune. Daca iti marturiseste ca a fost ceva intre ei, sau daca dezminte acest lucru. Daca-l dezminte, roaga-l sa-ti explice mai pe "intelesul tau", ce tip de relatie au defapt ei doi, ce inseamna mai exact mesajele dintre ei, beepurile, de ce o ascunde in telefon...Iar daca iti spune ca vrea sa scape de ea si nu poate, hai sa fim seriosi, este imposibil. E foarte simplu, ii spui clar, "mai fata, eu imi iubesc sotia, vreau sa raman cu ea, nu am nevoie de mesajele si beepurile tale, ce-a fost a fost, si de aici ne vedem fiecare de viata noastra". Daca acea fata nu are putina dignitate si continua sa-l caute, iarasi e simplu. Iti schimbi numarul de telefon si orice mijloc de contact personal pe care il cunoaste si ea, etc etc.. Ma refer, daca vrei sa scapi de cineva, poti. Asta nu e o scuza.
Ei, si din momentul in care afirma sau dezminte, totul depinde de tine. Depinde de cat de mult il iubesti pe el, de cat de mult iti iubesti casicia, si in ultimul rand, dar cel mai important dintre toate, DEPINDE DE CAT DE MULT TE IUBESTI PE TINE!
Eu iti urez succes in aceasta problema, si sper sa poti sa ajungi la radacinile acestei probleme si sa o rezolvi in cea mai buna forma posibila pentru tine.
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
Răspuns cu citat