Subiect: Jurnal Leya
View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 17 iul 2011, 22:11:33
Leya's Avatar
Leya Leya este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 15 aug 2010
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Date: 172cm, 63.5kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Leya

Citat:
Anterior postat de Adina14 Vezi mesajul


Nu trebuie sa scazi sub 1000 de calorii.Ai mancat foarte putin astazi; te-ai infometat.Este foarte important ca noi sa ingeram cel putin 1000 de calorii pentru ca organismul nostru le foloseste pentru functionarea tuturor sistemelor iar atunci cand nu le avem asigurate, cand ne infometam, apar si problemele de sanatate.
Nu trebuie sa sari peste absolut nicio masa, mai ales peste Micul dejun( MD).Trebuie sa ne diversificam mancarea pe 3 mese principale si 2 gustari.Intre o masa principala si o gustare trebuie sa treaca cel putin o ora iar intre mesele principale minim 3 ore ( intre MD si pranz, spre exemplu).Cina trebuie luata cu 4 ore inainte de a merge la culcare.
Poti opta pentru diverse alimente care sunt foarte sanatoase si indicate in dieta, precum carnea alba ( nu spun ca si cea rosie ar trebui exclusa), fructele ( 2-3 portii pe zi) legumele ( fereste-te totusi de cartofi, chiar si de cei fierti sau la cuptor), iaurturile degresate ( si fara fructe pentru ca acelea contin zaharuri), laptele ( consumat cu moderatie totusi ) , cerealele integrale ( nu mai mult de 30-40 g dar vad ca te-ai incadrat la capitolul asta) si pastele integrale.Evita combinatiile de carbo + proteine ( de exemplu carnea + painea) si nu substitui niciodata o masa principale cu o portie de fructe.Totodata, nu trebuie sa le combini fructele intre ele; exceptie fac doar citricele.
Cam astea ar fi sfaturile mele; depinde acum si pe ce dieta te vei axa insa regula de aur: niciodata sa nu mananci mai putin de 1000 de calorii!
promit să mă stărui ...
minimum 1000 calorii !
Mersi mult !