View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 17 iul 2011, 23:30:28
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Dragul meu Coltisor,


in ceea ce priveste alimentatia...

iata ca a venit momentul si pentru o retrospectiva... este aproape o luna, de cand am inceput Montignacul... s au intamplat multe... totul a culminat cu trimiterea Domnului Cantar in beci... caci el, vinovatul, nu se impaca cu mine si cu asta basta.
dieta am inceput o teoretic pe 19 iunie... concursul monti pe 1 iulie dar oficial dieta, corect tinuta, am inceput o marti, 12 iulie.
de ce? pai pentru ca nu am fost suficient familiarizata cu dieta, principiile, alimentele, ca nu am fost suficient de serioasa, am calcat de multe ori stramb etc etc...dar cand am vazut ca Domnul Cantar nu misca chiar deloc, m am alarmat, m am deprimat, am crezut ca poate e stricat, si apoi am inceput sa ma gandesc unde gresesc... poate fac eu ceva aiurea.... m am inarmat cu rabdare si concentrare si am mai pus mana o data pe carte, si am luat din nou faza 1 la puricat... informatiile totusi sunt dispersate... monti nu spune tot ce trebuie in faza 1, trebuie citita cartea, eventual si ceva informatii in plus..
de ex am dat saptamana asta si peste alte informatii, legate despre anumite alimente, anumite grasimi, care sunt mai low carb si ce rol are totusi incarcatura glicemica a unei mese... caci una e sa mananci un mar si alta e sa mananci un kil de mere (un exemplu fictiv)... apoi una e sa mananci o para si alta e sa mananci o piersica... sunt lucruri fine, ele trebuie cautate, intelese... si sunt multe foarte multe detalii...
conteaza ce mananci, cat mananci, cum mananci, unde mananci, conteaza tot... am inceput sa acord o mare atentie alimentatiei... "suntem ceea ce mancam " spun unii... efectiv alimentele, la nivel molecular, la nivel atomic, ne construiesc, ne contureaza, ne reprezinta.
ca sa concluzionez, a fost cu dus si intors.. mi am prospus sa ma cantaresc poimaine 19 iulie, pentru ca se face o luna de cand am inceput oficial dieta, si sunt si curioasa ce s a intamplat dupa o luna de dieta cu abateri si mancat aiurea... si apoi am sa ma mai cantaresc la sfarsitul concursului pe 31 iulie impreuna cu masurile...
si atunci sa vedem
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].

Ultima dată editat de eva 9; 17 iul 2011 at 23:33:44.