View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 31 aug 2011, 23:21:00
Roxii's Avatar
Roxii Roxii este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
O sa va spun cam in ce consta un meniul de-al meu:
M.D.:2 felii de paine de secara prajite si unse cu tarta de branza si dulceata dietetica
2 bucatele ciocolata amaruie
Pranz:o jumatare de mar, iar la interval de o ora si ceva 150 g pier de curcan la gratar cu o rosie mica
Cina:o jumatate de mar si eventual inca o bucatica de ciocolata amaruie sau 2 curmale(depinde, trebuie sa fie ceva putin mai dulce)
In ceea ce priveste frustarea...am luat-o in calcul si pe aceasta, de aceea manan mai ales dimineata ciocolata amaruie, ca alfel nu as rezista, eu o persoana care in trecut eram o devatoare de ciocolata....si in ceea ce priveste faptul ca daca mergi la un eveniment trebuie sa fi cu burta plina cu ceva usor, treaba e relativa, pt ca , chiar daca ai burta plina, iar in fata ta este felul tau de mancare preferat, si mai ales ca este un prieten voitor care iti spune"hai ia o bucatica, nu ma refuza, e ziua mea, ", apoi pe langa desert mai sunt si alte feluri, care ti se pun in fata, si normal vine din nou replica"vai, da se poate, las ca arati bine oricum, ce, vrei sa ajungi schelet"....fetelor va zic ca e cea mai tentanta expresia aceasta"tu nu vezi ce bine arati, nu mai trebuie sa slabesti, eu sa arat ca si tine as fi cea mai fericita", iar atunci tu te gandesti ca poate e asa cand situatia nu e chiar asa....aaaa...si sa nu va mai dau exemplu cu un eveniment de exemplu o nunta cand ti se aduce felurile de macare unul dupa altul si hai ca la aperitiv mai gasesi cate ceva sanatos, dar de acolo incolo nu....ce sa zic, eu cam evit astfel de situatii sau evenimente cat de mult posibil, pt ca stiu ca sunt o pofticioasa si la mine nu merge doar sa gust putin, la mine ori sparg tot ori nimic....pe curand fetelor
Nu te supara ca iti spun,dar cred ca exagerezi cu dulcele..bun,este dietetic,dar totusi si gem dietetic si ciocolata..prea mult.La Md poti manca,asa cum a spus si adina,cereale integrale cu lapte/iaurt sau sandwich din paine integrala/secara cu sunca slaba/branza si legume ori omleta fara ulei cu legume.Cele 2 patratele de ciocolata le poti pastra pt gustarea dintre MD si pranz,insa doar 2 si atat!Nu mai mananci si mai pe seara iarasi..Apoi la pranz e bine ce mananci,numai ca rosia aia o poti inlocui cu o salata mare de legume si eventual si o supa/ciorba fara taitei sau cartofi,iar cina in nici un caz n`o inlocui cu fructe si ciocolata.Cina ar trebui sa contina peste/pui/curcan/branza cu ceva legume sau salata.Fructele ar trebui sa fie gustari,nu sa faca parte din masa si nu depasi 2 fructe pe zi.La gustari mai poti manca si iaurt,nuci,fistic,migdale,alune,seminte.Nu zice nimeni sa renunti la dulciuri,insa trebuie sa stii ce fel de dulciuri sa mananci si sa nu exagerezi cu ele.Cat despre nunta,sa stii ca nu doar la aperitiv poti alege ce sa mananci,mai poti manca si pestele si friptura cu salata si fara cartofi,poti manca alune ca sigur vor fi pe masa,dar cu masura,cam un pumn,iar din tort nu zice nimeni sa nu gusti,dar trebuie sa stii cand sa te opresti.Oricum de obicei la nunti nu iti aduc ditai feliaAcum depinde de vointa ta.Nu trebuie sa asculti ce zic ceilalti,ci sa tii cont de ceea ce crezi tu.Dak iti doresti cu adevarat sa slabesti vei putea sa te abtii chiar si de la prajitura ta preferata
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Roxii; 31 aug 2011 at 23:24:44.