View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 24 nov 2011, 16:58:32
Polux's Avatar
Polux Polux este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Jurnal Daria (darrah) ...un nou inceput

Citat:
Anterior postat de darrah Vezi mesajul
Buna, slabutelor!

Va tot dau tarcoale de cateva luni si acum mi-am luat inima in dinti si am inceput un nou jurnal. Am mai avut o tentativa pe la inceputul anului..dar, ca de obicei, a esuat.

Povestea mea este asemanatoare cu a multor slabute de aici.

M-am neglijat pe mine ani buni. Nici nu mai vreau sa ma gandesc la motive sau la ce puteam sa fac si n-am facut.

Este clar ca am milione de regrete dar vreau sa sterg tot si sa o iau de la inceput.

In acest moment stau singura intr-un alt oras, deci am toate conditiile de a ma regasi si reinventa.

Nu mai vreau sa tin o dieta anume, pt ca de fiecare data cand am facut-o am resprectat cu strictete tot, de cele mai multe ori m-am infometat, iar cand am renuntat am revenit la vechiul stil de viata si mai rau.

Vreau sa nu ma gandesc ca tin dieta, vreau sa vina natural..vreau sa imi adaptez intai psihicul pt ca el este cel mai important in tot ceea ce facem.

De 2 saptamani incerc sa mananc mai putin, sa nu mai mananc seara, sa fac sport si sa beau multa apa.

Ma ajuta foarte mult calculatorul nutritional.

Am crezut mereu ca stau foarte bine la teoria dietelor, insa de cand am ajuns aici am realizat ca mai am multe de invatat.

Controlul, stapanirea de sine, calmul, organizarea si rabdarea..astea sunt lucrurile la care vreau sa lucrez acum.

Chiar vreau sa devin un om mai bun si stiu ca totul incepe cu mine.

Va multumesc pentru comunitatea aceasta frumoasa de aici si pentru ideea minunata.

O zi frumoasa tuturor!
Bine ai venit, Darrah!
Imi place ca esti hotarata sa iti schimbi stilul de viata si o sa reusesti cu siguranta!

Am o observatie: mananca la inceput de 1200- 1400 calorii, s-ar putea sa te lovesti de o perioada de platou si atunci sa fii nevoita sa scazi.
Eu sincer nu ma pot satura cu 1000 calorii.

Sport faci?

Succes!
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]