View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 12 feb 2010, 15:03:47
black23ro's Avatar
black23ro black23ro este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 11 feb 2010
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Dieta hipocalorica prin numararea caloriilor
Date: 160cm, 75kg
Mesaje: 6
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Black23ro - JURNAL de INCURAJARE

Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul

Suna bine meniul, Black... desi 800 si ceva de calorii mi se pare cam putin. Odata ce ajungi la faza de platou, ar trebui sa mananci 600 ca sa continui sa slabesti si asta e deja absurd. Pana si fetele noastre mai micute de inaltime (1.50 si ceva) mananca de 800-900.
Eu cred ca mai bine mai adaugi la gramaj la mesele principale pana ajungi la 1200, ca sa scazi pana la 1000 cand ajungi la platou.
Scuze de contrazicere, o fac cu toata prietenia
Dupa cum am zis a fost doar orientativ iar mie cand mi s-a prescris aceasta dieta aveam 92 kg deci obezitate de gradul 2 (cred) si limita maxima a caloriilor era 1000, acum nu stiu daca as mai putea manca asa de putin. Nu ai de ce sa iti ceri scuze pt contrazicere pt ca in general in practica medicala orice regim sub 1200cal/zi e prea drastic si deloc indicat... dar in cazuri extreme (obezitate) tb aplicat (asta in comparatie cu efectele obezitatii pe termen lung si efectele unui regim draconic pe termen scurt). Acum pana trec de detoxifiere am timp sa ma gandesc cum si ce am sa mananc pt ca in primul rand sanatatea este pe primul loc.
Multumesc de sfat...poop
black23ro, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1747 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1230 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 456 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]