View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 16 mar 2010, 20:56:59
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Citat:
Anterior postat de karmara Vezi mesajul
Buna Sand si bine ai venit.

Spor la slabit!

Am cateva nelamuriri. Am 1,72-1,73 m si cam aceleasi masuri ca si tine in talie si sold si am 73,5 kg. Ai incercat sa te cantaresti si pe alt cantar?
...va trebui sa devina un stil de viata sportul pentru tine...
...ce tratament ai facut din cauza caruia te-ai ingrasat? Nu tin neaparat....doar daca vrei.
Cantarul e relativ bun, in sensul ca diferenta dintre greutatea reala si cea a cantarului nu depaseste 2-3 Kg. Sotul s-a cantarit acasa si apoi la un cabinet si valorile au coincis. Eu m-am cantarit in jur de 10 noiembrie la cabinetul unde mi-am facut testul metabolic si aveam 84,5 la ei imbracata/incaltata. Am mai slabit de atunci, se simte la haine si se vede si pe cantarul meu desi ... face figuri. Chestia e ca nu sare de 82 si nici nu coboara sub 79 in cazul meu ...intr-o zi, adica daca ma cantaresc de 7 ori la rand. Marja de eroare e deci de 0-3 Kg. D-aia am trecut la date 81.

Regimul meu de sport este un stil de viata si asa a fost mereu, cu intreruperea cand a trebuit sa ma tratez pentru boala respectiva. Atunci nu am putut sa fac miscare, eram sub influenta medicamentelor care-mi scadeau metabolismul si cresteau glicemia etc. A fost ceva mai special. Am stiut exact ca daca trec pe medicamentele respective - ma fac bine dar din cauza efectelor secundare exista sanse mari sa ma fac si "mare" in scurt timp. Am zis "da" ca de slabit nu e imposibil si oricum sanatatea ma interesa nu marimea fundului (chiar daca socul a fost mare dupa alea 6 luni).

Boala e o chestiune personala, nu scriu despre asta pe forumuri, scuze. Oricum nu vad relevanta.

Bafta tuturor!
P.S. E vorba de procentul de body fat, nu compara masurile in cm. cu inaltimea si greutatea, nu sunt relevante pentru doua persoane diferite. Depinde de distributia grasimii, metabolism etc.. Eu sunt lata in spate, am talia mai subtire (ma rog, acuma e impropriu zis subtire...), solduri mai mici (90cm. cat aveam initial e spre mic), nu am aripioare, nu am celulita si nu mi se misca carnea pe mine, sunt compacta.