View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 22 feb 2014, 08:07:26
viovi42's Avatar
viovi42 viovi42 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 22 mar 2012
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 57
Dieta: dieta cu lactate de 1200 cal/zi
Date: 164cm, 93kg
Mesaje: 11
Aprecieri acordate: 5
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Jurnal de grupa grea

Buna dimineata!
Multumesc de sfat Simmonne dar nu sunt obisnuita sa beau atat de multa apa.Ma chinui sa beau cate un pahar mare, sa zic la o ora jumatate. Tinand cont ca beau aproape 500 ml lapte(300 la mic dejun si restul amestecat cu cafea), 1 litru ceai(dupa ora17)si apa aproape 1,5 litri pentru mine este o schimbare destul de mare. Pana ma obisnuiesc si cresc cantitatea de apa. Nu prea folosesc sare si chiar nu am senzatie de sete. Beau in schimb cand apare senzatia de foame. Regimul meu de viata de 20 ani aproape este fara mic dejun si mancat seara dupa o zi de munca. Ma chinuie mai mult respectarea orelor de masa decat alimentele in sine.Nu sunt singura cred care la 5,30 era desteptarea (cum draci sa mananci la ora aia altceva decat cafea si "minunata" tigara de dimineata). La servici nici sa te duci la toaleta nu aveam timp asa ca ani de zile m-am ferit sa beau apa pana a devenit obisnuinta. De mancat normal era vorba doar seara. Repet, nu cred ca sunt singura care a avut sau are regimul asta de viata si e foarte greu sa mananci la ora cand nu ai fost obisnuit. Dar..... Totul are un inceput. Stau acasa de ceva vreme si am timp acum sa respect 3 mese + gustari, si sa schimb de fapt vechile proaste deprinderi. Te pupic.
viovi42, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1816 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1299 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 525 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui viovi42:
rozica1965 (22 feb 2014)