View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 30 mar 2010, 15:54:59
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul adolescentilor cu greutate:D

Citat:
Anterior postat de dark Vezi mesajul
Apa beau non-stop aproape voi incerca sa maresc portiile de mancare... dar nu am deloc idee cam ce sa adaug ca sa ajung la 1400 kcal...poate ciocolata eh...as vrea eu vroiam sa va mai intreb daca este bine ca mananc la cate un pranz cartofi nature(cam 2 cartofi moderati fierti cu patrunjel)? a si ce am inceput sa mai beau eu o data pe zi.. 200 ml de suc coca cola zero(ii scot acidul) cu gheata...pe sticla scrie k are 0.2 kcal pe 100 ml...gresesc cu ceva? a si iaurturile de fructe ajuta la ceva? pot inlocui un mic dejun cu un danone care are 108 kcal?
Inearca supe... de legume, a la grec, de ciuperci, etc. Au calorii relativ putine si te saturi foarte repede de ele.
Piept de pui: la gratar sau fiert, cu legume ferte, mazare sau salate.
Poti incerca si ciuperci umplute cu carne de pui, cu cascaval sau rosii.. Etc. Sunt foarte gustoase si au calorii putine. Este ok si cartofi, nu iti interzice nimeni, doar sa nu fie prajiti. Iar la calculatorul de calorii poti afla cate calorii are o portie de 100g si iti faci o idee.

Daca dai search pe calculatorul de calorii, ai sa vezi cate calorii au alimentele, la 100g. Va fi mai usor sa iti calculezi necesarul zilnic.

Incearca si lapte cu cereale, piure de mere, banane si 2-3 biscuiti, cu cateva bucatele de nuci sau kiwi. Experimenteaza! E distractiv sa gatesti sau sa incerci propria mancare

E ok si suc, dar sa nu dai in extreme. 200-300 ml e ok. Nu au calorii multe, dar nici sanatoase nu prea sunt.

Poti sa incerci sa nu te rezumi la pranz... mai trebuie ceva si dupa. Mai ales ca esti la scoala si mai ai de facut teme sau inveti. Trebuie sa poti sa te concentrez. Daca iei cina la 6, e ok, n conditiile n care nu te culci mai repede de 2 ore dupa ce mananci.

Sa ne mai tii la curent cu ce mai faci, ce mai experimentezi... Poate aduci niste retete numai bune de impartasit cu slabutele

Pupici
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Gea; 30 mar 2010 at 15:57:14.