View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 08 apr 2017, 07:51:03
curly.light's Avatar
curly.light curly.light este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Nou început. De data asta, până la capăt!

Una dintre cele mai frecvente fraze auzite (și spuse*) de mine e "de mâine/luni/ de pe data de 1" încep dieta. E nominalizată să fie încoronată și una dintre cele mai mari minciuni, bineînțeles.

Am învățat pe pielea mea că singura dietă funcțională e cea care poate începe aici și acum. Care nu necesită pregătiri extraordinare, care nu îți cere să renunți la planurile cu prietenii, care se integrează în viața ta fără să o modifice extraordinar.
Personal, cu cât încep un plan mai elaborat, cu atât mai repede cedez.

Așa că, în ciuda faptului că nu nici început de săptămână, nici început de lună. eu încep treaba de azi.

Ce plănuiesc să mănânc?

Micul Dejun : fulgi de ovăz (pun câteva linguri de fulgi mici cu apă, 1 minut la microunde)
Prânz: legume la aburi (păstăi, varză de Bruxelles) cu piept de pui gătit la aburi.
Eventual gustare (morcovi cruzi) și cina e încă în lucru, e zi de aprovizionare.

O zi bună tuturor! Să fim cuminți, chiar daca e început de weekend
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui curly.light:
Onutza15 (08 apr 2017)