View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 00:08:52
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Am slabit 31 kg in 4 luni - Jurnal AlexisM

Citat:
Anterior postat de AlexisM Vezi mesajul
Hello am revenit
asa cum am promis iata un rezumat :

Foarte important : Nu se depasesc 50gr. glucide in 24 ore

Patru mese principale, doua normale din alimentele permise si doua alcatuite din proteine( soia, bare de proteine- protidiet sau alte tipuri dar care sa nu depaseasca 15 gr. glucide per bara) Cele doau mese de proteine trebuie sa nu depaseasca 30 gr. de glucide, iar restul de glucide pentru mesele normale.
Alimente permise: Carne porc, vita, pasare, peste, curcan, creveti (100 gr. pentru fiecare masa) oua nu mai mult de doua pe saptamana pe care le puteti manca fie la micul dejun fie la masa de pranz.
Lactate si produse lactate: iaurt nature 360 gr. 2% materii grase, 150 gr. tofu, 30 gr. branza cu mai putin de 21% m.g servita impreuna cu 100 gr. tofu la o masa, sau 100gr. tofu cu un ou

Legume permise cantitate dorita fasole verde, ciuperci, bambus,ridichi, castraveti, ardei verde, telina, spanac, lucerna, varza, salata verde.
Legume cu restrictii: Brocolii, castraveti murati, cicoare, ceapa, praz,mazare, vinete, morcovi, cartofi, varza de Bruxelles, dovlecei nu mai mult de 125 gr. la o masa binenteles puteti combina legumele intre ele cantitatea ramanand aceasi.

Asezonari: mustar dijon, otet, mustar, usturoi, ierburi de toate felurile,suc de lamaie.

Desert: gelatina cu armome de fructe 250ml, cafea, ceai fara zahar eventual cu zaharina.

Se beau intre 8-10 pahare de apa si se ia o tableta de sare pentru reglarea tensiunii arteriale.
La cele doua mese de proteine se iau o tableta de centrum forte si o tableta de CaK.

Eu mi-am impartit tot ce aveam de mancat pe zi in 6 mese mancam ca si bebelusii din trei in trei ore, astfel am reusit sa-mi mentin glicemia constanta si sa nu-mi fie pofta niciodata de nimic.

Alaturat va pun si scanul facut de la dieta cu trei mese de proteine pe zi, e ceva mai dificil de urmat, am tinut-o 2 saptamani doar nu am putut mai mult si am slabit 8 kg.

Ataşament 3016

Ataşament 3017

Cu cat consumam mai putine glucide cu atat imi era mai putin foame, daca scapam la un fruct, urma clar o masa fiindca dupa imi era foame.
Cel mai greu totusi mi-a fost sa stau departe de fructe, cumparam pentru fiul meu si salivam uitandu-ma la ele insa ma abtineam fiindca stiam ca ma opresc greu dupa aceea.

Dintre toate dietele ce le-am tinut in asta viata, si au fost multe, dieta cu proteine mi sa potrivit cel mai bine, nu ma stresat deloc si nu imi era foame. Din pacate tentatile produsele de patiserie si uneori tortul de branza mi-au luat capul in iarna si am reusit sa recuperez 20 de kg

Bafta tuturor!
daca mai aveti intrebari oricand cu placere

Alexis, dieta seamana tare mult cu South Beach, pe care tocmai o urmez
Este la fel bazata pe proteine

Si mie mi se potriveste de minune, nu-mi e foame deloc si am slabit tare frumos cu ea

Multumesc pentru scan-uri, eu chiar o sa le studiez mai atent
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii