Subiect: Jurnal "Slabuta"
View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 13 feb 2009, 13:44:57
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit

Ziceam, zilele astea, că o dată cu dietele mele care s-au terminat cu pierderea a multor kg m-am pricopsit şi cu o stare de sănătate foarte proastă…

Prin foarte proastă vreau să spun că am început să am deranjamente, mai întâi, mai puţin grave, iar mai apoi foarte grave, cu stomacul.
Toată chestia asta am luat-o în joacă…

Probabil dacă mă puneam serios pe tratamente şi prevenire nu se ajungea chiar aşa departe, cel mai rău e că am rămas cu sechele pentru totdeauna, mai mereu trebuie să fiu atentă să mănânc la timp, să văd ce mănânc şi în ce cantităţi.

Problema cu cantitatea nu e chiar aşa rea, pentru că deja o văd ca o obişnuinţă, nici nu pot depăşi norma zilnică pentru că imediat stomacul începe să mă doară. Nici cu mâncarea nu stau prost, pentru că mi-a luat mama un aparat de gătit cu aburi şi doar cu el îmi prepar toate celea. Printre altele, este o chestie foarte bună, o recomand tuturor.

Te hrăneşti în acelaşi timp şi sănătos şi dietetic.

Dar să revin la stomac… Primele semne au fost dureri abdominale, care nu au fost băgate în seamă pentru că treceau foarte repede dacă mâncam ceva, deci, concluzia mea era că îmi e foame şi era timpul să mănânc. Mai aveam arsuri uneori, mici deranjamente… dar nimic semnificativ, spuneam eu.

Cel mai rău a fost peste doi ani, cand am mai ţinut o dietă “fără să vreau”, o spun aşa pentru că într-adevăr nu mi-am propus asta, şi atunci s-a pus capacul la toate…
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat