View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 12 iul 2010, 09:15:41
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Ce mancam pe perioada sarcinii?

Citat:
Anterior postat de ianna Vezi mesajul
FELICITARI pentru bebe!

discuta te rog cu medicul tau... stiu ca in primele luni multe mamici nu prea pot papa de la gretzuri si varsaturi (nu a fost cazul meu, saru`mana )DAR am avut o amica care pana in luna a 8a a varsat de la mai orice. Va trebui sa iei vitmaine, fara discutie, mai ales daca ai alimentatie proasta sau putina.
E foarte adevarat!
Cumnata mea a avut stari de rau si varsaturi pana in luna a 6-a. A slabit aproape 8 kg in perioada asta a sarcinii. La inceput medicul i-a zis ca nu e nimic grav, dar continuand asa, copilul nu mai lua in greutate cum trebuia. Era in 6 luni, dar copilul, ca si evolutie greutate si centimetri, era de 5 luni. I-a dat o doza sanatoasa de perfuzii si vitamine, si si-a revenit in urmatoarele 2 luni. Fetita s-a nascut sanatoasa si voinca. Acum are 4 anisori jumate si emana sanatate si voiosie Cumnata mea, in loc sa spuna medicului ca nu mai scapa de greturi, ea se vaita familiei. Acum sunt bine, dar sincer recomand sa vb cu medicul, el stie cel mai bine ce e de facut

Sper sa revii doar cu vesti bune
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat