Subiect: Arte martiale
View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 12 sep 2010, 20:12:33
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Arte martiale

Citat:
Anterior postat de CezaraCezarului Vezi mesajul


Ancycyk90, dupa ce am citit ce ai scris m-am interesat putin despre ce inseamna tai chi, dar tot nu cred ca am inteles prea bine. Asa ca iti adresez si tie si celorlalte slabute care mai intra pe aici - exista conceptul de arte martiale fara contact direct cu o alta persoana? In sensul ala, fara sa fie nevoie de lupta "one-to-one". Eu mi-as dori sa practic, dar ceva care sa fie cu un instructor in fata si noi, restul, sa facem dupa el. M-as simti cam ciudat ca la ale mele 80 de kilograme sa ma "lupt" cu cineva, si pe langa asta, imi lipseste increderea si nu imi plac situatiile in care sunt in centrul atentiei. Doamne cat imi doresc sa fi avut sens ce am zis mai sus, chiar cred ca se poate beneficia enorm de pe urma acestor practici.
Tai chi nu presupune deloc "lupta", de fapt nici nu prea cred ca se incadreaza in categoria arte martiale. Fara contact direct nu prea merge, ca practic si asta se exerseaza, altfel u s-ar chema arte martiale. Dar oricum nu trebuie sa-ti imaginezi un impact 100% al loviturilor, in multe sporturi asta nu se face nici in competitie. S-ar putea ca "lupta" sa fie distractiva, de obicei primesti un partener cam de aceleasi dimensiuni ca tine. In orice caz ajuta mult la dezvoltarea si contolul reflexelor, si cu tipul sigur dispare lipsa de incredere. nu o sa fii in centrul atentiei (decat eventual pt antrenor care de obicei sta mult cu ochii pe cei mai noi) pentru ca si ceilalti vor fi la fel de ocupati ca si tine, o sa vezi ca nu o sa ai timp sa te uiti in jur

Numai daca incerci poti sa-ti dai seama daca ti-ar placea.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat