View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 15 nov 2010, 11:23:38
princess95's Avatar
princess95 princess95 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 oct 2010
Locaţie: Causeni, Moldova
Dieta: personalizata
Date: 168cm, 42.2kg
Mesaje: 327
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul
Buna, Princess!
In primul rand vreau sa te felicit pt ca te-ai hotarat sa indrepti situatia. Ai ajuns unde doreai si acum vrei sa fii sanatoasa. Bravo!
Asa cum ti-au spus si fetele, putin cate putin va trebui sa cresti. Si cel mai usor iti va fi daca vei avea mese mici si dese.
Asta ar insemna sa iei 3 mese principale si 2 gustari.
In fiecare dimineata MD. E f. important sa nu sari peste. Iti va da energie pt ziua ce urmeaza si iti va proteja stomacul de actiunea acidului gastric.
Asa ca putin ceai, lapte, iaurt, cu o felie de paine integrala cu un pic de unt si gem sau o felie de branza langa, chiar si o rosie, sau un ousor facut cum iti place tie e un mod bun de a incepe ziua. In lapte poti pune si cacao, putin indulcitor.
Apoi, la scoala: ceva fructe, niste nuci crude, sau mieji de samanta crude. Sunt extraordinare pt sanatate, au numai grasimi bune, nu ingrasa.
La pranz o ciorbita, o supa si un felul doi e perfect. Iar la cina o salata. Ceva cat mai usor, light, legume si cruditati. La pranz e f. important sa mananci proteine: carne, branza, oua. La cina e bine sa alegi pestele in locul proteinelor de la pranz. Asa ca, la cina poti sa ai o conserva de ton, putin peste care sa iti placa, macrou (este plin de omega 3).
Ce am scris eu pare f. mult de mancat. Dar nu e asa. Mananci cate putin cantitativ din fiecare. La final vei avea zile in care organismul poate sa isi ia tot ce are el nevoie din alimentatie, vei avea energie si, cel mai important, vei fi sanatoasa pe viitor.
Am vazut mai sus ca ai spus ceva de covrigei. mai bine fara ei, ramai la painica integrala. Incearca sa eviti tot ce e facut din faina alba sau are in compozitie faina alba, zahar.
Cartofii, orezul alb, pastele, sunt de evitat. Astea ingrasa. In schimb manca spaghetii integrale cu sos de rosii, ciuperci si busuioc, orez integral sau orez basmati, linte, naut, soia.
Cam asta ar fi de la mine. Te pup si astept evolutia ta!
Multumesk foarte mult
Slabutelor,am fost cam ocupata ultima saptamina asa ca nu prea am avut timp.Ceea ce tine de mincare,inca nu am stabilit un regim sanatos macar ca sincer doresk asta,dar fac progreseeja maning 2 mese si fructe si fac aerobic cite putin,dar tot ma tem sa ma alimentez normal,am frica aceasta ca am dereglat ceva si acum voi avea de infruntat consecinte(dupa cite am citit in aceasta comunitate)
Mii frica si nustiu ce sa fac.Poate pot cumva afla daca nu-i prea tirziu???stiti pur si simplu in gura nu-mi intra ceva mai mult,mii frica sa nu pun kg la loc,iar daca o fac cum de exemplu :
astazi a fost ziua prietenei mele,deobicei ma abtineam fara greutati de la mincare la sarbatori
,dar daca mi-am pus scop sa revin la alimentatie sanatoasa totusi am decis sa gust din toate si nici nu am observat cum mancat o portie mare(macar ca mi-am spus ca incep a minca sanatos mai multe ori in cantitati mai mici),dar acum sunt groaznic stresata din cauza asta,pling ma chinui si am zis ca gata azi nu mai manink nimik,doar ceea ce am minkat dimineata la masa de sarbatoare.Si realizez ca ar fi fost mai bn sa impart caloriile primite dintr-o singura data in mai cantitti mai mici de mai multe ori.Dar ce sa fac???
Răspuns cu citat