View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 06 ian 2011, 22:37:06
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit re: Calorii consumate in somn

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Tot nu sunt chiar pe deplin lamurita. Atunci cand stau intinsa nu fac nimic in plus afara de respiratie, circulatia sangelui, digestie si atunci de ce se adauga niste calorii in plus la metabolismul bazal care practic deja le include?

Revin cu detaliile:

CALORII INGERATE--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 0 calorii, (mic)0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Stat culcat, 1000min - 1056 calorii
Metabolism bazal - 1182 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2238 calorii

Pt o persoana de greutatea mea care ar sta in pat, sa zicem, toata ziua, nu e cam mult un consum de 2238?
Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Slabuta, am recitit introducerea la articolul despre metabolismul bazal:

Luand in calcul afirmatia subliniata si cifra enorma din calculul meu de meniu de mai sus trag concluzia ca nu ar trebui sa adaugam orele de somn/stat in pat. Sau gresesc?
Foarte bine ca ai postat citatul. Ca sa nu existe neintelegeri, l-am rugat pe Vadmin sa modifice aceasta afirmatie din articol cu o asemanare mai precisa:

Citat:
Metabolismul bazal poate fi asemănat cu cantitatea de energie necesară corpului uman pentru a sta în pat toată ziua.


Din punct de vedere medical/stiintific, in metabolismul bazal intra doar cele 8 ore dormite noaptea+plus stat pat si nici o alta activitate gen: dormit ziua, stat culcat, etc...

Tot ca sa nu existe neintelegeri, activitatile de tipul spalat pe dinti, somn de zi, TV, etc sunt mai mult cu titlu informativ si nu participa in mod activ la slabit.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 07 ian 2011 at 02:47:12.
Răspuns cu citat