View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 20 feb 2011, 14:43:41
Riana's Avatar
Riana Riana este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 19 feb 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Multa miscare :D
Date: 167cm, 53kg
Mesaje: 2
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Faza platou/stagnare la 117 kg

Ciao, Roxi ! Nu stiu sa ma fi contrazis cu ceva. Referitor la pastilele diuretice ( NU PASTILE DE SLABIT ), sunt perfect sanatoase si inofensive ( cele naturiste ), recom,andate de nutritionist in cantitatile permise. Nu sunt dure pt organism si au efect drenant, la fel ca si ceaiul antiadipos. Ai mentionat ceva ce am uitat sa specific eu si anume faptul ca masa musculara creste si inlocuieste anumite parti de grasime. Daca Anca doreste sa slabeasca mai repede, sa nu prelungeasca suferinta dietei, infometarii, pt ca oricat se spune ca nu trebuie sa se infometeze organismul, fara infometare, putina suferinta si multa ambitie nu reusesti ceva frumos intr-un timp rezonabil in ceea ce priveste silueta. Facand sport de performanta ( incepand cu varsta de 5 ani ), da-mi voie sa fac anumite "retusuri "la anumite puncte de vedere de-ale tale... Adevarat ca este recomnadat 1 zi pauza pe sapt, dar este la fel de adevarat si ca nu se intampla absolut nimic rau daca rezisti sa-ti continui efortul fizic cat mai mult poti. Obtii rezultate nu prin pauze cand simti ca nu mai rezisti, ci incercand sa depasesti pragul in momentul in care simti ca lesini. Asa obtii rezultate ( calorii pierdute, grasime topita si rezistenta ). Asta bineinteles, daca persoana in cauza nu are probleme de sanatate prin care ii este interzis efortul fizic ( prin efort se intelege depasirea conditiei fizice si nu este tot una cu miscarea fizica ). Adevarat ca slabesti daca ultima masa a fost cu 4 ( nu 3 ) ore inainte de culcare, dar asta este valabil mai mulot in cazul persoanelor care doresc sa se mentina sau sa faca anumite "ajustari "siluetei sale, nu sa slabeasca in adevaratul sens al cuvantului. Pentru ca e absolut logic ca daca o persoana ( care vrea cu adevarat sa slabeasca, deci ambitioasa ), obtine efecte mai bune daca nu mananca dupa 6 seara ( regula pe care oricare din persoanele care s-au hotarat sa slabeasca au luat-o ca si ca de reguli ) si se culca spre exemplu la 12, decat cele care mananca la 8. Oricum, depinde si de metabolismul si grupa sangvina a persoanei care face cura de slabire. Eu pana acum 2 ani, nu am tinut cura de slabire, pentru ca m-am putut bucura de niste arderi foarte rapide si un metabolism foarte bun, iar acum tin dieta ( adica un mod mai sanatos de viata ) si am incercat niste cure pe propria mea piele pe care le pot recomanda cu toata increderea.
Riana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Extem activ, este de 2347 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1830 kcal/zi. Pentru a slăbi 6 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 798 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat