View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 08 mar 2011, 11:04:44
Whaley's Avatar
Whaley Whaley este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 feb 2011
Locaţie: Jud Alba, Romania
Dieta: Montignac
Date: 176cm, 71kg
Mesaje: 421
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cum formam obiceiurile alimentare sanatoase la copii

Citat:
Anterior postat de AnDrAdAxl Vezi mesajul

Pentru ca au foarte mult zahar,chiar si cele ''integrale''.Doar nu m-oi apuca sa ii dau fetii tarate de ovaz sau din astea.De asta incerc sa ii dau rar.Nu vorbesc de prafuletele acelea care se fac cu apa sau lapte ca un pireu.Vorbesc de cereale care le mancam si noi.
Si in legatura cu Danonino si Sunca de pui pe care altii le considera nesatoase,eu consider ca din cand in cand nu strica;pentru ca nu toti avem bani sa ne hranim BIO copilasii...din pacate....
Pup mamicile si copilasii!Si sa nu uit :La foarte multi ani fericiti mamicilor!
Andrada, nici eu nu am bani de sunca bio, dar am rezolvat altfel problema: nu-i dau mezeluri decat cu totul exceptional (in vizita cand n-am de ales, cand mancam in oras etc). Sunt destule alte alimente pe care i le pot oferi, care sa nu fie conservate cu nitriti. Nu e vorba de fitze, ci de sanatatea lor.
Iar decat danonino, mai bine ii pui fructe proaspete si o lingurita de miere intr-un iaurt natural. Gustos si sanatos.

Nu te supara, sunt doar niste pareri/sfaturi, de-aia suntem aici, sa discutam...

PS: App de cereale, eu m-am referit la ce numesti tu "prafuri" (= faina de cereale integrale). I le pun copilului in biberonul de seara, cu jumatate de lingurita de miere, nu le fac piure, nu i-am dat niciodata piure de cereale. Sunt foarte gustoase in forma asta.
__________________
A minute on the lips, forever on the hips!
Jurnalul meu
Whaley, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1942 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1425 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 909 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat