Subiect: Jurnal Nemesis
View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 13:41:22
CrisetenO's Avatar
CrisetenO CrisetenO este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal Nemesis

Draga zeita a razbunarii,

Mananci mult prea putin! Uite, eu am facut cura cu infometare timp de sapte luni de zile si am slabit -- e adevarat -- dar de atunci organismul meu s-a "stricat": mi-am pierdut ciclul care de trei ani nu mi-a mai revenit, mi s-a incetinit metabolismul asa de tare ca daca mananc mai mult de 1200 kcal ma ingras (asta in conditiile in care merg pe jos cel putin 2 ore pe zi in ritm alert, fac aerobica zilnic, joc fotbal o data pe saptamana, si cateodata merg si la sala tot o data pe saptamana)!, am cazut in anorexie, cu care ma lupt si astazi, am un termostat foarte prost la trup (am fost un ceas la cimitir acum 2 ani cu mama si matusa, si era sa intru in hipotermie...) si nu mai tin la efort. Nu ai voie sa faci aceeasi greseala, tu fiind si mamica!

Deci creste nr. kcal la cel putin 1100, 1200 kcal pe zi!

Acum cu privire la meniul tau: cred ca e bine sa scoti batonul cu cereale si sa pui in loc ceva facut in casa si sanatos, cu fructoza nu cu zahar, si fara conservanti. De exemplu: putina branza proaspata de vaca amestecata cu cacao, scortisoara, o lgt. miere (sau de fructoza) si bucatele de portocala. Sau: lapte cu cacao (atentie, unele diete de ex. Montignac nu recomanda laptele, iar daca il bei, il recomanda sa-l bei fara adaosuri. Din experienta mea: laptele cu cacao seara e ok). Sau: un pumn de alune fara zahar si fara ulei.

Iti trebuie un MD mai consistent. Pune acolo si o omleta, niste piept de pui la teflon cu salata, paine neagra cu putina zacusca (sa nu fie cu grasime multa zacusca in orice caz, si din nou atentie ca Montignac de exemplu spune sa nu amesteci painea cu grasimi deloc, deci aici ti-ar zice sa mananci branza cu 0% grasime). Eu nu recomand nici un produs complet degresat pentru ca procesul de degresare e foarte, foarte nesanatos, deci eu sunt in favoarea combinarii cu produse semi-degresate: o felie de paine cu urda de ex. e ok!

La pranz iti trebuie ceva mai consistent decat o supa. Alege proteine -- piept de pui, piept de curcan, branza, oua, peste de orice fel -- cu salata sau cu legume.

Despre ce a scris Ale: Montignac recomanda sa nu amesteci proteinele cu carbohidratii. Deci nu carne cu pilaf. Carne cu legume merge, sau pilaf cu sos de rosii merge, dar nu carne cu pilaf. Eu iti recomand, daca vrei sa mananci fainoase, sa le pui la pranz, pentru ca sa le plimbi dupa aceea. Seara poti manca mai gras dar fara carbo, in gen: omleta cu branza, carne cu legume facute la cuptor in ulei, etc.

Uite ce am recomandat deja catorva slabute. La ele a functionat: poate merge si la tine.

Masa 1, MD, o pui dimineata la 7:30 inainte de o repriza de sport: stepper, tae-bo, aerobic facut acasa (la care nu te cruti deloc, o faci cat de tare si de repede poti). La MD mananci ori proteine cu carbo integrali, dar fara multa grasime, ori proteine cu grasimi, dar fara carbo, max 300 kcal.

Pentru proteine cu carbo integrali merge:

1) lapte semidegresat cu musli neindulciti, adica fulgi integrali de grau, ovaz, etc. E bine sa nu aiba fructe uscate.

2) Paine integrala cu branza semidegresata sau urda (e mai bine sa fie branza de vaci de la piata, proaspata, si incearca sa nu folosesti creme de branza gen philadelphia sau alte minuni). Poti manca si castraveti sau salata pe langa asta, dar NU rosii uscate, masline, etc.

3) Paine integrala cu piept de pui rece, gatit la teflon in seara precedenta, cu salata.

4) Salata cu piept de pui si un fruct.

Pentru proteine si grasimi merge:

1) Omleta, 2 oua cu ciuperci, masline, ceapa si f. putina branza de vaci (aceea are carbo!).

2) 350 ml lapte cu cacao neindulcita sau cu max 1 lgt. rasa fructoza: 3 lgt. cacao cu varf, 1 lgt. rasa fructoza, 350 ml lapte (poate fi si integral si semi-degresat, cum vrei).

3) 200 ml lapte cu cacao si o mana de alune.

4) O portie de buseuri cu branza de vaci, spanac si dovlecei cum am facut dupa reteta lui Anqutz cu un pahar de lapte.

Masa 2, gustare (la cel putin 3 ore dupa MD, dar la mai mult de 1 ora inainte de pranz): poti manca dupa plac, 1 fruct, 1 iaurt natural integral (3.5% grasime, fara zahar sau indulcitori adaugati), o salata, o cana de supa. Maxim 150 kcal.

Masa 3, pranzul. Aici trebuie sa mananci doua feluri, amandoua sanatoase, fara desert. Incearca sa mananci proteine si carbo, cu cat mai putina grasime (grasimea te face mai inceata, deci e greu sa lucrezi dupa aceea). Aici investesti maxim 350 kcal.

Exemple de felul intai:

1) Supa sau ciorba limpede. Cea cu galuste e buna, dar nu exagera cu nr. de galuste. Incearca si ciorba de linte, supa de pui (facuta din picioare de pui, nu din cubulete magice), ciorba de vacuta cu carnita de vaca intr-insa.

2) Supa crema de legume. Asta are mai multe calorii si umple mai tare. Fa-o fara cartofi -- de exemplu dupa reteta mea.

3) Omleta, un singur ou, ciuperci, ardei, ceapa.

4) Alivenci sau buseuri dupa reteta lui Anqutz, sau dupa adaptarea mea (acestea contin si grasimi, atentie la cantitate)

Felul principal:

1) O bucata de carne slaba (curcan, pui) fiarta sau fripta la teflon (100-125 g) cu garnitura de legume facute fara mult ulei. Poate fi ghiveci facut in casa, legume la gratar, salata, ce vrei tu.

2) O bucata de peste cu aceleasi garnituri. E de preferat pestele proaspat si nu prea gras la pranz.

3) Niste mamaliga cu ghiveci, mamaliga cu ciuperci, mamaliga cu legume fierte. De asemenea poti incerca o data la cateva zile orez cu ghiveci, ciuperci, mamaliga, sau paste integrale al dente cu putin sos de rosii.

4) Un ardei umplut mic (are ceva grasime, dar ia si tu carne tocata cat mai slaba).


Masa 4, gustare: 2 lgt. cacao cu 150 ml apa, fara indulcitor. Pentru variatie poti incerca o cafea (decaf daca nu merge cafeaua normala), cafea de cereale (cu malt, sa vezi cum te umple), sau un pahar de suc de rosii, natural. Daca se poate, proaspat. Max 50 kcal

Masa 5, Cina: Aici trebuie sa mananci ceva care sa-ti ajunga pana te culci. E de preferat ceva nu prea greu, dar nici prea usor. Un singur fel, eventual cu muraturi sau salata si cu un pahar de apa inainte. Max 300 kcal.

Sugestii:

1) O bucata de peste chiar si mai gras dar facut bucatele si raspandit intr-o salata cu frunze, rosii, putine masline, ardei si ceapa.

2) O supa crema de legume, o cana de gazpacho sau ciorba de linte/fasole/naut/mazare.

3) O cana de ghiveci servita cu putin iaurt integral

4) Un ardei umplut, cu putin iaurt si patrunjel.

5) Cateva sarmale, o portie de buseuri cu salata.

6) Carne -- o portie mai mica decat la pranz, cu naut, mazare sau linte.


Dupa 30 minute de la ultima masa faci un pic de sport. Poti aspira in casa daca n-ai chef de sport adevarat, dar trebuie in mod obligatoriu sa muncesti nitel, ca sa-ti pui in miscare metabolismul. Incearca sa vezi daca reusesti.


Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]