View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 05 ian 2010, 00:43:59
ada646's Avatar
ada646 ada646 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: south beach
Date: 168cm, 64.5kg
Mesaje: 574
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Cate kg ati pus in timpul sarcinii?

eu am luat 15 kg in sarcina de la 64 la 79, adica la limita superioara a intervalului recomandat, nu am mancat pt doi, nu am facut miscare (am mers la servici pana in luna a 7-a, daca asta poate fi considerata miscare si ultimele 2 luni am stat la pat pt ca am avut ceva probleme), am mancat si prostii eram fan de ciocolata alba cu muesli, covrigei, inghetata si compot, trebuie sa recunosc ca am avut noroc si cu ginecoloaga care era obsedata de greutate si imi zicea tot timpul sa am grija ca cele mai multe kg se pun la sfarsitul sarcinii. recunosc ca m-am gandit tot timpul ca nu trebuie sa ma ingras prea mult pt ca o sa-mi fie greu sa dau jos, avand in vedere ca toata viata m-am luptat cu kilogramele.

pt ca am ramas insarcinata la o greutate mai mare decat greutatea mea ideala am incercat sa nu sar calul, dar daca mi-am dorit sa mananc ceva anume, am mancat (am avut noroc ca nu am avut pofte si ca mai toata sarcina am avut arsuri, asa ca nu m-am infipt in frigider). la vreo 2 saptamani dupa nastere aveam cu 10 kg mai putin, incurajator, nu? din pacate am pierdut controlul asupra greutatii pt ca fi-mea a inceput sa manance din ce in ce mai putin, iar eu balotam in acelasi stil, asa ca am pus la loc tot ca pierdusem dupa nastere.

asa ca fetelor daca vreti sa faceti un bebe este f bine sa slabiti inainte de a ramane insarcinate (obezitatea afecteaza fertilitatea), este f bine sa aveti grija ce mancati si cat va miscati in timpul sarcinii (sarcina nu e o boala, poti sa faci miscare daca nu ai alte complicatii), dar din punctul meu de vedere este f important ce si cat mancati dupa ce nasteti si terminati perioada de alaptare (niste sport nu strica), totul e sa vreti, nu sarcina ne impovareaza cu kilograme, ne impovaram singure daca nu avem grija de noi.

Ultima dată editat de ada646; 05 ian 2010 at 00:53:31.
Răspuns cu citat