View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 30 apr 2011, 19:53:55
sanmary's Avatar
sanmary sanmary este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 19 apr 2011
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Michel Montignac - Mananc deci slabesc
Date: 176cm, 74kg
Mesaje: 128
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Jurnal sanda maria

Buna seara,

Iata-ma in jurnal cu meniul pe ziua de azi:

9:00 cafea cu zaharina

12:00 doua pulpite (150g) fara piele la gratar

17:00 4-5 ridichi

20:00 (cam tarziu stiu ) 2 pulpite la gratar (200g) si 200g de champignon tot la gratar (asezate sub pulpite) + plus 200 gr de supa nesarata cu pui din care 100 g piept pui. Cam mult ....ma simt plina, greseala mea ca am lasat masa atat de tarziu....offf, dar ma culc pe la 2:00

+ 2l apa fara ceai de slabit...
miscare: cumparaturi cu familia si copii (consum enorm de energie mai ales ca cea mica are 2 ani jumatate, dar nici cea de 8 anisori nu e mai cuminte, iar impreuna....).

Veti rade cele care mai cititi jurnalul meu, dar stiti voi care e "exercitiul de motivatie" pe care il fac cand ma chinuie vreo pofta de dulce? PROBEZ HAINELE CARE AS VREA SA-MI VINA ...si asa imi trece pofta...

Gata pe azi cu mancatul....SPER!

Spun "sper" ca fetele mele au solicitat cozonac de la tara facut de soacra mea la vatra, iar eu si asa sunt moarta dupa el, dar acesta e mai bun ca oricand.....abia reusesc sa ma abtin!!! Totusi, poate maine la cafea o feliuta daca mai prind......

Inca ceva as dori sa impartasec cu voi, poate ati mai trecut prin asa ceva si-mi povestiti sa invatam unele de la celelalte....Dupa doua sarcini, in zilele noastre, dereglarile hormonale sunt la ordinea zilei...Probabil ca asta m-a dus si pe mine la asa o greutate. Sa nu se inteleaga ca eu am mancat sanatos si m-am ingrasat, ci dimpotriva, am mancat foarte foarte gresit, am fost si deprimata o perioada lunga, noaptea nu puteam dormi si ma tenta mancarea enorm...mi-e rusine s-o spun, dar e o realitate. In cele din urma am inceput sa adaug pe lista neplacerilor si intarzierea ciclului ( intre 3-4 saptamani), bufeuri, atacuri de panica (mai ales in perioadele cand cea mica imi facea temperatura de peste 39), ameteli...am fost la endocrinolog si mi-a gasit vreo 4 noduli destul de mari la glanda, mi-a dat sa fac analize la sange...dar nu le-am facut. Sincer, una ca mi-e si frica sa aflu de vreo dereglare si sa cad psihic, stiti voi cum e cu sugestia, iar a doua e si din cauza banilor....

Ideea e ca totusi am luat atitudine, m-am hotarat sa traiesc mai sanatos, sa ma reimprietenesc cu organismul meu, inainte (de a doua sarcina) eram super sanatoasa si increzatoare in fortele mele...Poate nu e cel mai sanatos lucru sa-l privez de calorii ca sa slabesc in scurt timp, dar cu toate acestea deja vad imbunatatiri concrete! Nimic din ce putea dovedi o posibila dereglare hormonala nu mai exista acum, poate doar scurtele intarzieri (maxim de 7 zile) si dureri la ciclului dar in rest, simt iar ca sunt puternica.

Am adaugat si acest pasaj pentru a nu lasa banuiala ca vreuna din dietele adoptate mi-au daunat in vreun fel. Nici chiar cea tip Luciu, mi s-a parut chiar sanatoasa, renuntarea la sare a avut efecte miraculoase, retineam inainte enorm de multa apa, supele mi le faceam groase, cu multe legume, iar intr-o perioada cu multa leurda. Merele nu le mai faceam de multe ori compot ci doar le mancam crude, completand apoi cu apa din plin, Nu mai spun, masaj (cu supliform) de 3 ori pe zi si sport, la inceput 30 min apoi si cate o ora....Totusi, simpla renuntare la dulciuri, paine, prajeli, cartofi, grasimi si sare poate fi foarte utila in slabire!

Mult succes dragele mele, scuze daca m-am lungit prea mult cu scrisul!

Va ador, de ce nu v-am descoperit mai devreme?