View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 25 ian 2010, 14:10:07
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: despre consum calorii

Citat:
Anterior postat de huskygirl19 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare legata tot de consumul de calorii. Daca ma 'profilez' ca sedentara, adaug zilnic orele de miscare/sala si alte activitati. Daca ma definesc ca fiind activa (de ex merg de 5 ori la sala pe saptamana), nu mai adaug zilnic ora de sala la extra activitati, asa-i? sunt calculate in metabolismul bazal? Adica presupun ca rezultatul caloriilor ar fi acelasi...Si de asta as prefera sa ma trec drept sedentara si sa scriu zilnic ora de aerobic, pilates, step etc. Deci, draga slabuta...e acelasi lucru?
Buna.

Ca ca iti fie mai clar. Calculatorul de aici: Calorii iti calculeaza metabolismul bazal in functie inaltimea, greutatea si varsta ta. El nu include activitatile pe crae le faci tu in timpul zilei. Este strict metabolismul bazal. Asa ca restul de activitati trebuie sa le adaugi.

Calculatorul de l aprofilul tau, cel care se afla in partea dreapta a tickerului tau, el estimeaza cam cate calorii ar trebui sa mananci la un anume nivel de activitate. Deci, este o chestie estimativa. Daca esti sedentara el iti calculeaza caloriile (atentie, nu metabolismul, ci necesarul caloric, care include si metabolismul printre altele), daca esti foarte activa iar aproximeaza cam cate calorii ar trebui sa mananci.

Cele 2 metode descrise mai sus, nu au nici o legatura una cu alta, prima se bazeaza pe un calcul mai precis si cea de-a doua pe unul estimativ.

Daca nu ai timp de calculat calorii, foloseste pe cea estimativa, daca ai timp, introdu toate activitatile si mancarea ingerata si foloseste calculatorul de calorii.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat