Subiect: Jurnal ana maria
View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 13 iul 2011, 12:46:36
Roxii's Avatar
Roxii Roxii este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal ana maria

Citat:
Anterior postat de anamaria2011 Vezi mesajul
Pai fac sport cam 2 ore pe zi la sala.Meniul meu ar fi cam astaimineata O salata cu rosi si branza slaba.La pranz tot o salata verde cu lamaie si o punga de pufuleti si seara o supa de legume.Cam asta mananc de 4 zile incoace.in schimb beau multa apa.Cam 4 litri pe zi.Da sunt constienta ca are si el dreptatea lui dar eu sunt mai sensibila pun totul repede la suflet si ma consum mult in mine
Pai uite,am si gasit greselileMd`ul e bun,insa la pranz pufuletii aia nu au ce cauta in dieta,mai bine i`ai inlocui cu o bucata de carne slaba de pui/curcan/vita facuta la gratar/cuptor/fiarta.Seara la fel,e prea putin ce mananci,poti sa mananci o supa de pui cu ceva carnitza in ea de exemplu,sau la fel ca la pranz.O alta greseala este ca nu ai gustari.Trebuie sa ai 3 mese principale+2 sau 3 gustari pe zi.Trebuie de asemenea sa nu scazi sub 1000 de calorii,eu ti`as recomanda sa incepi de la 1200-1300 ca sa ai de unde sa scazi cand vei stagna.Foloseste calculatorul de calorii pentru a`ti stabili un meniu echilibrat si diversifica`ti meniul!Poti manca cereale musli fara zahar,tarate de ovaz,lactate slabe,branzeturi slabe,carne slaba,legume,fructe,etc.Trebuie doar sa ai grija la combinatii,de exemplu sa eviti combinatia de carbo(paine,paste,produse fainoase,cartofi,orez,etc)+proteine(carne si produse de origine animala).De asemenea trebuie sa elimini dulciurile,sucurile(chiar si cele naturale din comert),grasimile,prajelile,produsele de fast food si patiserie si sa mananci cat mai rar(sau chiar deloc)paine alba,faina alba,orez,cartofi,paste si sa le inlocuiesti cu produsele integrale.Cat despre sport,e bine sa lasi o zi sau doua pe saptamana libere ca sa dai timp muschilor sa se refaca.
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]