Subiect: Onlinebanking
View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 28 iul 2011, 23:15:43
vadmin's Avatar
vadmin vadmin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 182cm, 77kg
Mesaje: 1.886
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 31 ori in 8 mesaje
Post Re: Onlinebanking

Citat:
Anterior postat de anaralu29 Vezi mesajul
Buna ziua..
Am si eu o problema cu calculatorul.....imi apare muzica care nu o vreau si nu stiu de unde,si mi se deschide youtube fara sa l deschid si tot felul de pagini imi apar pe desktop...
O fii vreun virus???
Tin sa mentionez ca am avut instalat team viewer si nu stiu sigur daca inca il mai am ,nu ma pricep prea bine la calculator..Stiu ca era instalat pe celalalt calculator,pe asta am inteles ca n ar fii..
Daca aveti vreun sfat pentru mine,va rog sa mi spuneti,multumesc frumos!!!
De obicei un calculator trebuie sa "asculte" utilizatorul. Cand incepe sa faca tot felul de actiuni "singur" si de tipul "nu ma asteptam la asa ceva" este un semn de prezenta a unor programe "nedorite" sau de "acces neautorizat".

Din cate am vazut, se pare ca Team Viewer este un software de acces la distanta pe calculator. Astfel de programe, daca nu sunt configurate corect, pot permite persoanelor "neautorizate" sa acceseze calculatorul tau.

Recomandari:
- Dezinstaleaza programele de care nu ai nevoie (inclusiv Team Viewer)
- Instaleaza un program antivirus si ruleaza o scanare completa a calculatorului
- Instaleaza un program de tip paravan/firewall ca sa protejeze calculatorul de conexiuni nedorite de pe Internet
- Dupa scanare, dezinfectare si dupa ce te-ai asigurat ca totul este "curat", schimba parolele de la calculator si alte site-uri importante pentru tine (nu uita sa le notezi intr-o agenda, ca sa nu le uiti).
- Nu instala programe de care nu ai nevoie sau pe care nu le cunosti. La instalare de programe noi, citeste atent instructiunile ca sa nu instalezi si alte programe aditionale de care nu ai nevoie (toolbar, extensii, etc.)
Răspuns cu citat