View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 19 aug 2011, 20:55:34
RedOnion's Avatar
RedOnion RedOnion este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Date: 156cm, 53kg
Mesaje: 837
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei fete stresate - AceSS

Citat:
Anterior postat de AceSS Vezi mesajul
Sincer nu stiu daca e gresita sau nu....eu am auzit niciodata nicio teorie despre fructe in afara de aceea ca ingrasa....

Eu nu m-am ingrasat cu ele pana nu aveam in jur de 80 de kg. Am cunoscut multi oameni care nu se ingrasa....oameni slabi

Incep sa cred ca numai cei sub 80 de kg nu se ingrasa cu fructe...ridicol stiu...dar alta idee nu am
Mie mi se pare absurd sa citesc ca fructele ingrasa. Eu am reusit sa inlocuiesc mare parte a dulciurilor din felul in care mancam inainte cu fructe, si sincer oricate fructe as manca, nu ma ingrasa. Ele contin o oarecare cantitate de zahar, e adevarat, dar e de tip natural, fructoza, care implica mai mult efort din partea organismului spre a fi digerat fata de zaharul rafinat. In plus, contin minerale, vitamine, apa, antioxidanti. Chiar si cele care sunt cica de evitat intr-o dieta, desi nu inteleg de ce (strugurii, bananele, pepenele au ft multe vitamine, apa, chit ca ma repet, nu exista un motiv suficient pentru care sa renunte cineva la ele). Nu se poate pune semnul egal intre acestea si zaharul rafinat!

Nu am pretentie de atot-stiutoare, dar sa renunti la fructe nu-ti aduce beneficii pe termen lung. Kg pe care le pierzi acum sunt apa retinuta in organism de carbohidratii la care ai renuntat in mod subit. Cand vei reveni la o alimentatie completa, acea apa se va reaseza in corpul tau. Stiu cum functioneaza dieta Dukan, am cativa cunoscuti care au tinut-o si exact asta au patit, chiar daca au tinut sistematic toate etapele Mai bine iti dezvolti o dieta personala care sa corespunda nevoilor si preferintelor tale zilnice. Sa nu zic ca privarea de vitamine si minerale furnizate pe cale naturala, precum si de fibre atat de necesare unei bune digestii au un impact destul de negativ asupra sanatatii tale Sper sa nu apuci sa treci prin necazuri de care ammai auzit eu pana acum.

"Slabii nu se ingrasa cu fructe" e o propozitie cu greutate. Persoanele slabe au probabil alt metabolism, insa oricine si-l poate dezvolta asa. Iti poti "ascuti" arderile prin activitatea fizica si vei ajunge sa consumi mai multe calorii decat cele ingerate, iar daca te asiguri ca cele ingerate nu sunt calorii goale (de tip fast-food, dulciuri, prajeli, sucuri acidulate,etc) ai rezolvat problema. Iti sugerez aceasta solutie in defavoarea oricarei alteia, e si mai sanatos si mai de lunga durata.

Nu tin sa repet ce au mai zis fetele, problemele de tip emotiv nu se rezolva prin apelarea la mancare Mai bine incearca sa te descarci altfel, prin arta, prin conversatie, prin sport chiar (te-ai mira cat de bine ajungi sa te simti cand ajungi sa uiti de unele necazuri din cauza ca ai reusit sa alergi primul kilometru, si bineinteles, tu iti poti personaliza targeturile dupa bunul plac).

Incearca sa privesti lucrurile si din aceasta perspectiva, poate nu ti se vor mai parea atat de grele. O seara buna
__________________
Jurnal Red Onion
Focus on your goals.. do not dwell on your weaknesses and failings, remind yourself constantly WHY you are doing the thing it takes to get you to where you want to be.

You can't get the butt you want by sitting on the one you have.

1 nov 2011 ~54 kg
1 dec 2011 ~58 kg