View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 01 sep 2011, 00:18:40
iuanutza's Avatar
iuanutza iuanutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

va multumesc la toate pt sfaturi, o sa le iau in considerare...am insa unele obsesii sau nu stiu cum sa le numesc...una la mana:ok, sunt de acord ca la micul dejun fac exces de dulce, o sa remediez asta...in ceea ce priveste laptele...am inteles ca se digera f greu adica in aprox.3 ore, de aceea l-am evitat, adica se digera la fel ca si carnea...2: la pranz o salata mare de legume, sincer mi-e frica o cantitate enorma pt ca am facut un astfel de experiment sa mananc o cantitate mare de legume la pranz, si ghici, cantarul mi-a aratat mai mult a doua zi, de aceea mi-am zis doar in cantitati mici....branza iara se digera f greu...oricum o sa incerc la micul dejun din cand in cand sa consum cereale pt dieta cu putin lapte sau iaurt cu toate ca asa de mult m-am obisnuit sa mananc la m.d. 2 felii de paine de secara prajite, incat abia astept dimineata va vina sa le pot consuma...stiu ca ceea ce consum eu acum e cam putin, insa mi-am zis sa fac asa pana la atingerea kg dorite ca oricum nu mai sunt multe, si de acolo in perioada de mentinere sa introduc treptat mai multe calorii...sa vedeti chestie interesanta la mine:seara imi arata exact aceleasi kg cu dimineata, si atunci stiu ca voi slabi, ca daca seara imi arata mai mult decat dimineata din experienta mea, stagnez....alta chestiune sa mi-o explice cineva:se zice ca trebuie baut minim 2 l apa...bun...eu de obicei nu beau multa apa, insa odata mi-am zis, hai sa beau sa vedem daca slabesc ca tot au auzit aceasta vorba de consumat multe lichide...asa...am consumat aprox 1 l mai mult decat de obicei, in total 1l si jumatate, si in dimineata urmatoare,pe stomacul gol si mers la baie, surpriza...un jumatate de kg mai mult, si atunci m-a cam descurajat faza cu bautul atator lichide....ideea e ca mi-e frica, mi-e frica de stagnare, mi-e frica sa nu mai pun nici macar 100 de gr pe mine, de aceea sunt asa stricta in dieta, am nevoie de un echilibru...si inca o intrebare si ultima(dupa cate se observa pot scrie romane intregi din vasta mea experienta cu slabitul)am avut 65.5, am slabit pana in prezent aprox 7 kg, si atunci la numarul acesta de kg de ce nimeni nu observa, de ce nimeni nu ma lauda,dupa cate am observat in ochii lor sunt la fel cu Ioana care avea 65 kg si sunt putin trista din aceasta cauza....p.s:sunt in perioada aceea a lunii si simt nevoia sa devorez o tona de dulce...cineva ceva sfaturi de abtinere?pupici
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]