View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 19 sep 2011, 11:08:40
VAmedeea's Avatar
VAmedeea VAmedeea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: La cumparaturi cu Montignac

Pentru fetele din Ro care tin Monti si mananca painica sau mai fac prajituri....
Exista faina Slabesti Mancand (fara a face reclama, am incercat-o, nu ingrasa). Are IG mic. Asta inseamna ca produsele care contin aceasta faina pot fi combinate fara probleme si cu grasimi.
Painica iese ok ca si gust, prajiturile chiar nu simti diferenta intre faina asta si una normala.

Se gaseste in general la Plafar sau in Cora, Mega Image (desi aici e mai scumpa).
Din cate am inteles de la fete, acum, pe langa cele 2 tipuri de faina (unul pt paine, celalalt pt produse de patiserie), mai exista deja facute paine, cozonac, spaghetti, toate cu IG mic.
Nu stiu daca exista acum si alte produse pt ca eu sunt in Italia (eu am primit din tara doar faina).
Atentie! Deoarece nu contin conservanti, fainurile au un termen de garantie de pana in 6 luni. E f. important sa verificati scadenta atunci cand cumparati produsele.

si poze:
Faina pt painica


si faina pt prajituri


Ingrediente si valori nutritive:

"Premix (amestec de făinuri) pentru pâine "Slăbeşti mâncând" este recomandat pentru prepararea pâinii sau a altor produse de acest tip (chifle, lipii etc). Reţetă de pâine de casă o găsiţi la "Reţete", capitolul "Reţete de bază". Il puteţi folosi de asemenea şi ca înlocuitor în diverse preparate culinare care necesită făină (şniţele, pane-uri, îngroşală pentru tocăniţe şi supe etc).
Produsul conţine : faină de grâu măciniş total, proteină de soia, faină de soia, fibre, târâte de grâu, gluten vital, enzime naturale.
Valori nutriţionale pentru 100 grame produs:
Valoare energetică - 326 Kcal
Proteine: 25,9 grame
Carbohidraţi: 42,2 grame
Grăsimi: 6 grame, din care 1,1 grame grăsimi saturate
Fibre totale: 16,6 grame
Nu conţine zahăr adăugat.
Produsul este sărac în carbohidraţi, bogat în proteine şi fibre conform Anexei Regulamentului CEE 1924/2006.


Premix (amestec de făinuri) pentru patiserie "Slăbeşti mâncând" il puteţi folosi cu succes ca înlocuitor pentru făina albă la prepararea aluaturilor fine: blat de pizza, diverse blaturi pentru torturi şi prăjituri, tăiţei de casă, cozonaci. Cantitatea de faină albă din reţetele pe care le aveţi la dispoziţie va fi înlocuită cu o cantitate echivalentă de făină pentru patiserie "Slăbeşti mâncând".
Produsul conţine: faină de grâu măciniş total, proteină de soia, faină de soia, fibre, târâte de grâu, gluten vital, enzime naturale.
Valori nutriţionale pentru 100 grame produs:
Valoare energetică - 328 Kcal
Proteine: 27,6 grame
Carbohidraţi: 39,2 grame
Grăsimi: 6,8 grame, din care grăsimi saturate 1,2 grame
Fibre totale: 17,2 grame
Nu conţine zahăr adăugat.
Produsul este sărac în carbohidraţi, bogat în proteine şi fibre conform Anexei Regulamentului CEE 1924/2006.
"

Sursa: slabestimancand punct ro
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat