View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 03 feb 2012, 21:10:06
Niculae Roxana's Avatar
Niculae Roxana Niculae Roxana este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal Cristinush (van)

Citat:
Anterior postat de van Vezi mesajul
Multumesc mult...Bineinteles ca nu ma supar ba chiar apreciez ca exista cineva care ma incurajeaza si imi da sfaturi..Iubesc forumul acesta..nu stiu de ce nu l-am descoperit mai devreme..Am sa iau in calcul ceea ce spui si maine fug la cumparaturi.Si am sa mananc mai multAm cantar de bucatarie l-am primit cadou acum 4 saptamani...Iti multumesc pentru sfaturi...cineva ca mine chiar are nevoie de asa ceva...Succes in tot ce-ti propui
Cu placere scumpo!
Atunci este bine de stiut....voi intra zilnic si-mi voi spune parerea despre meniurile tale si sportul pe care-l faci....
Mie-mi spui....nu as mai pleca de pe forum niciodata...este extraordinar...si tot ce fac o fac cu multa caldura si din suflet pentru voi
Foarte bine...pai atunci daca tot iei in calcul ce-ti spun sa-ti mai dau cateva idei...daca te duci la cumparaturi....ce sa pui in cosulet: multe legume......carne slaba de pui...curcan..peste....vita....daca-ti place porcul poti lua cotlet.....fructe precum mere...portocale...mandarine...ananas....kiwi...et c...iaurturi 0%...lapte %.......oua....ulei de masline....sau de in....faina de migdale sau de in....si cam atat deocamdata.....ma gandeam sa incepi prin a evita prajelile....painea alba.....pastele...cartofii....mazarea....fasolea. ....si fructele precum bananele sau strugurii....sa iti construiesti un meniu cu alimente care au indice glicemic mic....la MD sa ingeri cele mai multe calorii...ca sa-ti dea energie pentru intreaga zi...apoi la pranz...si cele mai putine calorii ingerate sa ramana la cina....gustarile pot consta una intr-un fruct...si urmatoarea dintr-un iaurt de exemplu....
Ti-am dat cateva idei...si daca ai nevoie de si mai mult ajutor...sa-mi spui...tot ce vrei sa afli ma intrebi si-ti voi raspunde...
Te-ai gandit sa tii o hipocalorica?....ar fi perfecta pentru tine...esti la inceput...si este o dieta sanatoasa si permisiva...ce zici?....nu trebuie decat sa-ti numeri caloriile....sa eviti unele combinatii alimentare si sa eviti ce ti-am scris eu mai sus...
Daca ai si cantar de bucatarie este super...vei putea sa-ti faci meniul in asa fel incat sa ajungi la 1400 calorii zilnic...
Stiu ca ai nevoie de sfaturi...am fost si eu la inceput....tocmai de aia...daca ma lasi...te voi ajuta cat de ult pot eu...si-ti voi fi alaturi...
Mersi la fel si tie!
Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]