View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 11 feb 2012, 20:13:59
jeny2105's Avatar
jeny2105 jeny2105 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 25 oct 2010
Locaţie: CLUJ-NAPOCA, Romania
Dieta: Dukan
Date: 172cm, 109.8kg
Mesaje: 2.299
Aprecieri acordate: 96
Am fost apreciat(a) de 135 ori in 91 mesaje
Implicit Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul
Jeny, eu mi-am facut o zeama mai mult, nu e chiar supa... Am fiert carnea de pui cu o ceapa mica (eu am opus doua ca sa ii dea gust, dar le-am scos dupa ce au fiert). Apoi am facut galuste din tarate de ovaz, numai ca am pus cam multe si supa a iesit groasa, ceea ce nu e neaparat un lucru rau
Cum am facut galustele:
Am amestecat taratele (nu stiu exact sa iti spun cate am pus, aprox 2 linguri sa zicem) cu un albus de ou pe care l-am batut spuma, apoi am lasat taratele la umflat. Unele fete zic sa pui si un pic de praf de copt ca sa iasa buine taratele, dar eu nu am pus. Ai grija ca o sa ti se farame un pic, punele cu lingura incet, in timp ce fierbe supa.
Buoon, dupa ce au fiert si galustele am batut un ou si l-am pus in supa (zdrente de ou). Daca vrei poti acri supa cu un pic de zeama de lamaia si o poti drege cu iaurt
Mi-e imi place ce mi-a iesit si mananc in fiecare zi la pranz..

Mult succes si nu ezita sa ceri sfatul cand ai nevoie!
merci klaudia pt sfat, char nu stiam ca se poate, am doua zile de dieta si deja incep sa mi se faca greata, am nevoie de o supita usoara, si pana la zece zile e mult, eu asa ma gandeam sa tin, fiindca am de dat jos foarte mult
pupici si o seara placuta

Citat:
Anterior postat de EveEve Vezi mesajul
Felicitari pentru cele 4 zile.. Asteptam sa vedem rezultatele la cantar, care sigur vor fi nemaipomenite!

Da, e perfect asa. 2 linguri de tarate pe zi. Insa am citit ca cel mai bine este sa consumi toata cantitatea astea deodata. Am sa-ti scriu aici si exemplul care l-am citit eu pentru "de ce cantitatea taratelor trebuie consumata deodata", desi e cam... weird, dar se intelege bine. Rolul taratelor este cel de a curata intestinul. Exemplul era asa: daca atunci cand tragi apa la wc, nu folosesti decat jumatate din rezervorul de apa, cu siguranta nu se va curata la fel de bine decat daca folosesti intregul rezervor de apa. Asa e si cu taratele, au putere mult mai mare toate impreuna.

Te stept oricand pe la mine, un weekend minunat sa ai si tu:*!



Este voie supa din prima faza, doar sa nu contina legume. Supe de pui, curcan, drese cu ou, iaurt, etc. Este o reteta foarte buna aici pe site, la retete pentru faza I din sectiunea Dieta Dukan, se numeste "Supa alba de pui", parca. Eu am incercat-o in faza 1, iese foarte foarte buna!

Spor, fetelor!
am inteles Eve multumesc pt sfat, o sa caut si o sa fac supita, imi lipseste foarte mult
te pup si o seara frumoasa