View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 11:55:17
andruskas's Avatar
andruskas andruskas este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 16 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 165cm, 69.5kg
Mesaje: 5
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal andruskas - slabuta in devenire

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari!

Si eu sunt de acord ca sportul este benefic in orice forma ar fi el, doar ca la sala unde merg exista si "antrenori personali" care mai stau de vorba cu cei care se antreneaza acolo si unul dintre ei mi-a spus, vazandu-ma pe banda, ca "degeaba" alerg eu 50 min o data si pierd 400 cal de ex. Ca de fapt, abia dupa 50 min de efort organismul incepe sa consume din grasimile acumulate, iar pana in 50 doar din apa din corp...
Ca ideal ar fi sa te antrenezi dupa cum urmeaza:
1. 10 min alergare sau orice alta forma de cardio
2. 40 min de exercitii pentru diferite grupe de muschi: abdomene sau alte exercitii la saltea, folosirea ganterelor, a aparatelor din sala etc.
3. Reluare cardio pentru cat poti: 10, 15, 30 min de alergare de ex.
Si ca antrenamentul de acest fel ar fi cel mai eficient impotriva grasimilor.

Am fost putin dezamagita fiindca mi se pare destul de dificil sa fiu atat de inventiva ca in 40 min sa ma gandesc la diferite exercitii pe cont propriu. Prefer un program de aerobic (zumba, kangoo jumps, step etc) unde sa am o coordonare din partea cuiva specializat care oricum este si mai interactiv, fun si mai putin plictisitor... sau banda pentru ca imi place sa alerg si ma simt ff bine dupa, inclusiv psihic.

Voi ce parere aveti? Ah si as mai avea o intrebare: voi ce faceti in momentul in care in decursul zilei se intampla sa vi se faca foame si sa nu fie momentul pentru gustare/masa principala?

O zi frumoasa va doresc in continuare!
Andreea