View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 02 mar 2010, 20:26:39
DrIulia2010's Avatar
DrIulia2010 DrIulia2010 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 feb 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 173cm, 55kg
Mesaje: 2.451
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 17 ori in 13 mesaje
Implicit Re: Carbohidratii in general ne fac rau ...siluetei???

In primul rand trebuie stiut, sunt doua categorii de carbohidrati:simpli si complecsi.
Carbohidratii buni : fructe(mere,pere,caise,mure,afine,citrice,etc)legu me(vinete,praz, lintea, spanacul, gulia, dovlecel,ciuperci,conopida,broccoli)
Carbaohidrati"rai" care trebuie consumati limitat:cereale,paine,paste fainoase,pesmet,amidon,banane,papaya,prajiturile in general.

Consumati carbohidrati cu indice glicemic cat mai mic pentru ca se absorb mai greu.
De exemplu bananele au IG mare si fructele deshidratate(uscate)in rest fructele ,in general au IG mic.

V-am dat cateva exemple,e mult de spus despre carbohidrati.
Si "popular "vorbind,cred ca stiti si voi ca painea,pastele,orezul in exces ingrasa.Trebuie inlocuita faina alba cu cea neagra/integrala.Pentru mine,zaharul,faina si sarea sunt "otravuri albe".
Daca se face miscare fizica,la masa de dupa antrenament trebuie sa se consume carbohidrati si proteine pentru a reface nivelul de glicogen din muschi.
__________________
"DEFINITI-VA MAI BINE PERSONALITATEA,SI VETI SLABI MAI USOR"
DrIulia2010, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2188 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1671 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de DrIulia2010; 02 mar 2010 at 20:28:43.
Răspuns cu citat