Subiect: Jurnal Laura G
View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 20 oct 2012, 08:34:03
happygirldiana's Avatar
happygirldiana happygirldiana este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: Jurnal Laura G

Citat:
Anterior postat de Laura Georgiana Vezi mesajul
Buna!
Numele meu este Laura. Am 21 de ani si kilograme peste 70 kg.
Cum am ajuns aici ? Simplu.
No rules, o usoara depresie, un barbat... si lista poate continua.
Insa nu ne nastem invatati. Probabil ca trebuie sa trecem prin anumite situatii pentru a constientiza rostul nostru pe acest pamant. Ce este important si ce nu.
Am planuri mari de viitor, insa trebuie sa inlatur aceasta... "piedica" as spune...
Numarul kilogramelor mi-a dat intotdeauna de furca. Uneori mai mult, alteori mai putin.
Dupa varsta de 11 ani am inceput sa acumulez kilograme. Nu am fost o fetita grasa, insa cateva kilograme intotdeauna au existat.
Lipsa miscarii si-a spus cuvantul.
Apoi a venit perioada adolescentei si kilogramele au inceput sa apara.
Am trecut usor de la 55 la 60, 65, 70, 75... catre 80.
In urma cu 4 ani am facut tae-bo. Am slabit destul de mult, insa si eforturile au fost pe masura.
Am gresit si de aceasta data. Unde nu e suflet...
TREBUIE SA TE IUBESTI INDIFERENT CATE KILOGRAME AI.
Eu nu m-am iubit. Imi uram trupul si fiecare kilogram in plus.
Nu ajunsesem sa-mi traiesc viata pana la 18 ani asa cum marea majoritate a tinerilor o fac. Acest lucru imi staruia in suflet si minte. Probabil din cauza aceasta...
Abia imi gaseam haine pe masura mea. Unde sa mai incapa si dorintele varstei ?

De cateva luni sunt vegetariana. Ma rog, ovo-lacto- vegetariana. Uneori si putin peste, insa rar.
Am luat aceasta decizie nu pentru a slabi, ci pentru a-mi aplica niste reguli mai consistente in viata de zi cu zi. Cu totii avem nevoie de ele.
Nu mai consum carne din luna iunie si ma simt foarte bine. Mult mai bine decat inainte.
Cu timpul, voi renunta si la lactate, oua, peste.

Acum m-am decis sa slabesc. Vreau sa ajung la 53 kg.
Nu stiu cum voi ajunge in acel punct, insa nu sunt dispusa sa pierd lupta cu mine.

PS: Si incep sa notez
Astazi, 19 octombrie ar fi prima zi.
Pana la 1 ianuarie mi-as dori sa dau jos 10 kg.
Buna dimineata,Laurici!
Prima data la tine in jurnal,dar am venit cu incurajari si ganduri bune!Bine ai venit pe Slabute!

Am citit, practic, povestea meaDe-asta vin si iti urez mult suces si spor in tot ce faci!De slabit vei slabi cu sigurata, important e sa fii increzatoare in fortele tale, sa fii rabdatoare si mereu sa iti spui ca poti, pentru sigur POTI!Suntem aici sa invatam, in primul rand, sa ne iubim asa cum suntem, cu multe sau putine kilograme, sa ne apreciem, sa ne gasim calitatile si sa ne acceptam defectele. Apoi suntem aici pentru a ne sustine reciproc si a ne ajuta, a ne face una alteia "lupta" mai usoara
Faptul ca ai trecut pe o alimetnatie ovo-lacto-vegetariana este strict alegerea ta, nimeni nu iti poate contesta alegerea, daca tu simti ca e ok pt tine, daca simti ca organsimul tau e hranit si nu duce lipsa de nimic - nimic mai bine!
Dar iti spun de acum, ai mare grija sa nu te infometezi. Ai mare grija sa nu iti lasi organsimul sa sufere de foame doar din dorinta de a fi cat mai "cuminte" si de a slabi cat mai repede. Nimic nu poate fi mai nesanatos decat asta....De slabit,da,ai slabi, dar cu ce pret?Cu sanatatea ta si ai ai slabi pt o perioada scurta, pt ca de cele mai multe ori, kg slabite astfel se relipesc de tine, din pacate, cu vreo cateva "prietene" in plus
Te poti folosi de calculatorul de calorii de aici,de pe SLabute.Daca nu iti calculezi toate meniurile, macar te poti folosi de el orientativ, sa iti monitorizezi cat de cat alimentatia, sa mananci zilnic macar 1100-1200 de calorii

Ai facut Tae Bo?Super!Te poti reapuca sa faci miscare, tot cu Tae bo daca iti place, daca nu,axeaza-te pe exercitii cardio in genul acestui programel.Recomand calduros Turbo Jam, Turbo Fire si 30 day shred, sunt preferatele mele si m-au ajutat mereu sa slabesc muuulte kilograme. Dar eu nu am fost cumpatata si m-am autosabotat de multe ori, in asa fel incat dupa ce aproape imi atinsesem targetul am ajuns unde sunt acum, poate si mai sus un pic cu cateva sute de grame
Dar trecem peste, suntem aici sa luptam impreuna si sa reusim impreuna!
Iti doresc mult spor!
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]