Subiect: Jurnal de Nutty
View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 30 ian 2013, 12:27:32
Nutty's Avatar
Nutty Nutty este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 26 ian 2013
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Hipocalorica
Date: 166cm, 77.5kg
Mesaje: 14
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnal de Nutty

Am intocmit azi o lista de alimente pe care ar trebui sa le consum in cantitati cat mai mici, si in nici un caz crude. Sa fie fierte sau la aburi, ca sa le scada enzimele negative. Aceste restrictii se datoareaza faptului ca am hipotiroidism. Iata lista:

Soia
Porumb
Morcovi
Cartofi dulci
Bok choy (varza chinezeasca), Varza de Buxelles, Varza, Verzaturi din familia verzelor
Broccoli, Broccoli chinezesc, Broccolini
Conopida
Nap, nap turcesc, Rutabaga
Gulie
Frunze de mustar, Mustar, Watercress
Ridiche alba, Ridiche rosie, Ridichi in general
Manioc (se foloseste in tapioca)
Babassu (nuca de cocos gasita in palmierii din Africa sau Brazilia, uleiul e auriu, limpede)
Mei
Piersici
Alune
Seminte de pin
Spanac
Capsune

Cel mai tare sufar la partea cu piersicile si capsunele, dar spre norocul meu exista o gramada de alte fructe delicioase. Uitasem de varza, drept dovada ca am mancat chiar zilele astea si mai am o jumatate care ma asteapta in fridgider.. O sa fac o mancare gatita din ea, macar s-o mai "inmoi".
__________________
A fi slaba nu inseamna rezolvarea tuturor problemelor. Dar cu siguranta va usura "load-ul"
Nutty, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2000 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1483 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1484 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Nutty; 30 ian 2013 at 12:32:04. Motiv: am mai adaugat la lista
Acest membru apreciaza mesajul lui Nutty:
elene94 (01 feb 2013)