View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 27 iun 2013, 08:51:12
bellajane's Avatar
bellajane bellajane este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 13 apr 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: stil de viata sanatos
Date: 172cm, 54.8kg
Mesaje: 2.402
Aprecieri acordate: 224
Am fost apreciat(a) de 263 ori in 197 mesaje
Implicit Re: Jurnal mentinere si tonifiere! Bellajane (Ioana)

Citat:
Anterior postat de oanizbani Vezi mesajul
eu sunt dependenta de dulciuri, nu pot sa mananc ceea ce nu-mi place si nu prea imi plac salatele si carnea la gratar asa ca mi-am facut un plan de dieta in care sa mananc 5 mese/zi cu bun simt...imi cantaresc mancarea vizual si caut sa fie cat mai sanatos si rezonabil ca si cantitate. in principiu dimineata caut energie (vezi meniu din jurnal), prima gustare dulcere, pranzul mancare k tot omu si spre seara meniu mai saracacios sa zic asa....in ceea ce priveste sportul am 3 zile/sapt (luni, miercuri, vineri) in care fac exercitii de tonifiere (luni piept + spate + umeri, miercuri biceps + triceps, vineri picioare + fund + talie) + cate 1 ora de cardio (aparate/spining/aerolatino da ala nu prea imi place si il evit....in principiu clase colective de cardio) iar marti si joi ptr a-mi odihni corpul fac doar 1 ora de innot (aquagym + jocuri sau ture de bazin).

la exercitiile de tonifiere sunt foarte importante antrenamentele cu greutati dar nu foarte mari, ideea este sa folosesti o greutate care iti permite sa faci cel putin 3 serii a cate 12-15 repetari pentru ca o greutate mai mare iti poate afecta incheieturile si masa musculara se umfla iar kg cresc...daca folosesti greutati mici vei obtine doar forta si un muschi bine conturat + ADIO CELULITA...

inainte de a incepe orice antrenament de tonifiere trebuie sa te incalzesti adica sa faci putina miscare in special din inceheieturi dar sa nu ajungi la transpiratie....5-10 minute de miscari mai rapide iar dupa antrenament sa faci intinderi pentru a oxigena muschiul ca sa nu faci febra.


nu trebuie sa faci mereu aceleasi exercitii, incearca sa le schimbi la 1-2 sapt...sau atunci cand observi ca desi le lucrezi cu aceeasi intensitate oboseala s-a diminuat.


eu acum ma imbrac si am fugit..am zi de biceps si triceps....vai ce o sa ma mai doara

mult succes
Thsx de sfaturi!
Cam asa fac si eu, sport de 6 * pe sapt, sapt asta nu prea am facut ca am fost plecat si am fost si cu rusii si nu m-am simtit prea bine, dar astazi o sa fac De obicei fac o zi pt picioare si o zi pt abdomen, pt ca ex care le fac de la Chalean (CHLX si Turbo Jam) nu necesita o zi in plus pt brate, si spate ca ele sunt incluse in workout-urile in care lucrezi picioarele/abdomenu.
Cat despre greutati, eu nu dispun momentan de gantere, si mi-am cumparat o banda elastica(hard), care lucreaza f bine, mai ales picioarele si bartelesi adecvarat ca celulita sa duuus, chiar R mi-a zis ca nu mai am

Te mai ast pe aici!
Hai ca trec si eu pe la tine acus'