Subiect: Jurnal Crissa
View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 27 apr 2014, 18:09:31
lucia ely's Avatar
lucia ely lucia ely este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 08 mai 2010
Locaţie: *~*, Romania
Vârsta: 31
Dieta: personalizata
Date: 152cm, 92kg
Mesaje: 7.694
Aprecieri acordate: 529
Am fost apreciat(a) de 904 ori in 658 mesaje
Implicit Re: Jurnal Crissa

eu am mai slabit acum 3 ani -17 kg (dar au venit inapoi din cauza sendentarismulul si excesului din unele zile) sper sa reusesc mai mult anu asta


am stat sa-mi analizez corpu sa vad ce ii place ce nu ii place
am vazut ca ma simt f obosita dupa ce mananc carne ...si de 3 sapt mananc carne 1-2 ori pe sapt maxim
in rest cartofi fierti odata la 1-2 sapt sau mai rar ,paste ,orez la fel
(Asta de 5 ani ,nu mananc cartofi prajiti decat 1-2 ori pe an)
paine nu mananc mai deloc 1-2 ori pe luna
daca te uiti in album:d am inceput sa mananc multe legume salate ,branzeturi , shakuri de fructe-legume , vreau sa tin o cura de 5 zile de sucuri cu fructe si legume de maine sper sa reusesc ...ma gandesc azi mananc seminte de in, nuci ,stafide ,mai mananc linte -supa/pateu,
mi-a fost f greu ca atunci cand mi-e foame f tare la ore tz sau imediat dupa mese sa nu mananc mult si mult in plus (si nici mancare de dieta ) si acum incerc sa ma invat sa mananc mere...morcovi iaurt
ma gandeam sa pozez fiecare masa in parte ,ce zici?vrei si tu?



tu cum te descurci cu "foamea"?mancatul compulsiv?

acum sa iti zic de meniurile tale
dimineata mananci fff putin poti manca 2 oua dimineata poti adauga si cv legume salata langa (Daca nu ai probleme cu colesterolul poti manca linistita 2-3 ori pe saptamana )
cum zicea butterfly cu taratele poti manca un iaurt
de salata orientala stii deja...nu prea des cartofei au un ig destul de maricel ....au amidon mult deci si nu e ff indicat dar 1 pe sapt poti linistita

sa iti explic ce am invatat eu de cand sunt la dieta acum
mereu felu principal sa fie salata un bol de salata + carnita ,branzica ...etc ce iti place tie si iti va fi mult mai usor sa slabesti atat datorita fibrelor din legume si fructe dar nu te vei simti atat de obosita dupa masa (carnea are nevoie de un timp de digerare de 5-6 ori mai mare decat legumele)

de mici stii si tu... cu cat mai rar cu atat mai bine si daca totusi mergi la gratar etc combina-i cu salata (gusta 2-3 cartofi de ti-e pofta ) dar incearca cu salata

legat de sana ,kefir cata grasime au? ar trebui sa incerci sa folosesti cat mai degresate daca spui ca mananci des
__________________
04.01.2022 95.6
18.01.2022 91.5

1300 kcal pe zi pt slabit
proteine 15 %= 45 gr
glucide 55 % =166 gr
grasimi 30% = 41gr