View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 16 mai 2014, 14:17:12
butterfly30's Avatar
butterfly30 butterfly30 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.777
Aprecieri acordate: 5.350
Am fost apreciat(a) de 11.441 ori in 5.317 mesaje
Implicit Re: Greutate foarte mare dupa nastere, help!

sa-ti traiasca fetita si sa fiti sanatoase amandoua! eu am luat 20 kgin sarcina (8 s-au dus in prima saptamana nastere+perderea retentiei de apa) iar in primele 6 luni de alaptare am pus 6 kg. te inteleg perfect, stiu ce simti, dar ideea este ca trebuie sa te mobilizezi si sa faci schimbari minore. scrii ca nu vrei dieta ca sa nu intoxici bebele, dar crede-ma, dulciurile si ceea ce te ingrasa pe tine nu-i face nici un bine nici ei. sfatul meu e urmatorul: cand ai acele 2-3 ore libere pune la cuptor o tava de pulpe si fa-ti o oala mare de mancare de legume (rosii,morcov, fasole verde, sfecla rosie, astea sigur nu baloneaza pe bebe, gatite sunt cu atat mai sigure). si cand ti se face foame te duci la frigider si scoti o bucata de pui cu o lingura de mancarica, se pot manca si reci, si nu iti ia mult, eu mancam cu cea mica in brate. a doua zi faci altceva-pui la spalat, calci, etc (stiu ca ai multe pe cap) dar a treia zi iti faci iar o oala mare de bors (sa zicem de vita) si pui niste peste la cuptor cu niste ciuperci si uite in 2 zile ai facut mancare pe o saptamana. te plictisesti sa mananci acelasi lucru, dar e mai bine decat sa mananci prostii. sa mai ai in frigider o provizie de iaurt natur de baut, pe care il poti papa chiar in timp ce mananci, paine integrala (painea grau intreg de la velpitar rezista o sapt in frigider, nu tre sa te aprovizionezi zilnic). ca desert alege fructeleproaspete, bebe e deja mare, sau daca vrei poti face mere/pere coapte, compot fara zahar din alte fructe. daca pui in blender zmeura congelata cu o banana iese o inghetata delicioasa gata in 2 minute. e fooaaaaaarte greu lla inceput, sa slabesc dupa sarcina mie mi s-a parut cel mai greu lucru pe care l-am facut vreodata, dar la inceput doar scotand zaharul, faina alba, cartofii si orezul alb o sa incepi sa slabesti cele 2-4 kg/luna care se recomanda in alaptare. aaa, si incearca sa nu mai mananci noapte, macar dupa ora 10. e f important!
mult succes, cu rabdare vei ajunge unde iti doresti.
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui butterfly30:
iuliana33 (17 mai 2014), Prapadeala (16 mai 2014)