View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 13 iul 2014, 21:06:58
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Healthy Skinny Girl Diet

Buna! La varsta ta organismul te ajuta destul de mult sa slabesti, daca alegi alimentele sanatoase si naturale si faci putina miscare. Si eu te sfatuiesc sa nu mananci asa de putine calorii. De ce? Pentru ca vei slabi, ce-i drept, la inceput, dar dupa o perioada de timp organismul se va simti infometat si va incepe sa isi reduca arderile pana va ajunge sa se descurce cu cate calorii ii dai tu. Si vei stagna, moment in care va trebui sa mai tai putin din calorii si tot asa. Pana cand vei ajunge sa te ingrasi desi nu mananci mare lucru. Suntem programati genetic sa stocam grasime pt zile negre, vorba aia, stramosii nostri mancau si o data pe saptamana. Nu face insa confuzia intre infometarea organismului si senzatia de foame. De 900 de kcal poti sa mananci suficienta mancare cat sa nu simti efectiv senzatia de foame, dar asta nu inseamna ca ii furnizezi organismului toti nutirentii de care are nevoie. Alte efecte adverse ale infometarii, pe langa scaderea metabolismului, sunt: caderea parului, pele aspra, unghii fragile, dificultati de concentrare etc... E pacat sa nu profiti de perioada in care esti atat de tanara, frumoasa si radiezi de energie.

Eu iti propun alta strategie. Cea in care sa uiti de calorii si sa mananci cand iti cere organismul si cat iti cere. Sa faci sport de placere si pentru a te simti bine. Iar rezultatele nu vor intarzia sa apara.

Eu la antrenamentul pt picioare de 60 de min ard cam 400 de kcal si sunt mai batrana cu 8 ani si mai usoara cu vreo 20 de kg, deci tu, daca il faci intens, arzi mai mult de 400 de kcal.

Eu nu te sfatuiesc sa renunti la banane, sunt o gustare excelenta inainte de sport, desi in perioada verii ai alte fructe de sezon de care ai putea sa profiti. Mai de graba renunti la mezeluri si la branza topita, care nu aduc niciun beneficiu, ba chiar iti umplu corpul cu e-uri si toxine.
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui anqutz:
butterfly30 (13 iul 2014), danyella2008 (13 iul 2014), deadcountess (15 iul 2014), diana87 (20 iul 2014), Kclaudyia (14 iul 2014)