View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 31 iul 2009, 19:16:32
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Cate calorii trebuie sa ard ca sa slabesc 2 kg pe luna?

Citat:
Anterior postat de karmara Vezi mesajul
Da, ma gandisem si eu ca somnul si statul culcat intra in cadrul metabolismul bazal. Ar fi trebuit scoase din calculator...cred.
O sa imi fac si eu jurnal cand am ceva timp. Deocamdata pot sa va spun ca nu am tinut niciodata o dieta, nu m-am infoemtat niciodata, deci sunt o grasutza mai putin complexata.
Am slabit anul trecut 5 kg in vreo 2 luni, ca am incercat sa nu trec de 1400 kcal/zi, atat.
S-au pus 3 kg inapoi de atunci dar recunosc ca sunt o persoana gurmanda, si am mancat si inca mai mananc foarte des la fast food-uri si multa mancare gatita de mama cand ajung pe acasa. In schimb nu am prea mare pofta de dulciuri, aproape oricand as prefera ceva de mancare, cartofi prajiti sau chiar si o tocanitza decat o ciocolata.
Tin sa va spun ca e clar ca aceasta metoda, sa nu ne infometam si sa mancam peste 1200 kcal combate cel mai bine efectul yo-yo pt ca la cat am mancat de atunci ar fi trebuit sa pun dublu kg inapoi si s-au pus doar 3...socant. Si sunt si o persoana sedentara.

Totusi, m-am gandit ca ar trebui sa dau vreo 10 kg jos sa ma simt mai bine in pielea mea. Si nici sa veau nu as putea sa ma infometez, deci o sa incerc sa mananc 1400 kcal pe zi sa vad daca merge.
Anul trecut mai faceam si eu putin tae-bo (putin!! ) dar acum nu mai fac deloc miscare, si nici nu prea imi place. Imi plac sporturile (inot, tenis de masa de ex) dar nu sa le fac pt a slabi ci doar cand am ocazia si de placere.
Deja am scris cam mult despre mine si nu e jurnal. Scuze si promit ca-mi fac in curand.

Apropos, spui sa nu mananc mai putin de cate calorii consuma metabolismul bazal, al meu spune -1555 ...cam mult,nu? Da cam atat mananc in prezent daca va uitati la meniul meu, o sa vad ce se intampla....ma cantaresc peste vreo 2 sapt ca nu am cantar acasa.

Ah, si am metabolismul foarte lent, asta e problema mea, dar nu din cauza dietelor ci asa m-am nascut. Cand eram mica era si mai grav. Nu as lua pastila ca provoaca dependenta, am incercat catvea zile cu ceai antiadipos si a mers dar si el provoaca dependenta si sa beau in fiecare zi toata viata ceai anti adipos nu prea merge.

Si apa nu-mi place....
Buna Karmara

Nu trebuie scoase somnul si statul culcat Pentru una e cand dormi noaptea, ca asa e norma sa faci si e altceva cand mai dormi la amiaza sau altadata decat somnul de noapte

Eu sunt toatl de acord cu tine, infometarea este cea care ne ducem inevitabil la yo-yo
Si eu zic ca un regim echilibrat de 1200-1400 de kcal este cel care te va ajuta sa slabesti, dar si cel care nu va permite kg sa se intoarca la loc

Pacat ca apa nu iti place Asta nu e bine, vei ajunge sa faci retentii de apa si atunci sa vezi ce greu se slabeste
S-ar putea metabolismul tau sa fie lent si din aceasta cauza

Ideea este ca daca vrei sa slabesti 1 kg pe saptamana, zilnic trebuie sa arzi pe langa metabolismul bazal inca 1000 de kcal
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat