View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 04 dec 2010, 16:57:38
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit Mihaela1006

Citat:
Anterior postat de Anorien Vezi mesajul
Arata bine, dar zici ca e o exceptie cu chipsurile si ciocolata Pe ziua respectiva ai cam multe grasimi, dar macar ai putine glucide si asta e ok. Glucide cu lipide e o combinatie nefasta pt pancreas pt ca se depun acizii grasi. Nu vad niciun fruct, iar fructele sunt usor de papat la serviciu si sunt o gustare delicioasa si aduc si vitamine. Pe viitor poti inlocui dulciurile rafinate/crackersii cu fructele.
Ce excercitii faci?
multam, mananc de obicei putin cam gras, nu evit iaurturile normale sau branza grasa, adica telemea de oaie sau camembert, dar nu abuzez niciodata de ele. Stiu ca fructele sunt No.1 si o sa plusez la capitolul asta, iar cu dulciurile rafinate si compania le evit pentru ca nu imi mai fac cu ochiul demult...

exercitii la saltea in primul rand ca sa nu ajung la dureri de coloana:
- abdomene si semi-abdomene
- ridicari ale picioarelor intinse unul cate unul si simultan
- bicicleta
- rasuciri ale bazinului cu genunchii la piept dar cu spatele lipit de saltea
- pe o parte ridicari ale picioarelor
- combinatii de miscari din cele de mai sus,
apoi din stand in genunchi ma las pe saltea alternativ in lateral, sigur stii miscarea, e pentru popou. Repet miscarile cat pot si unele le fac cat mai lent pentru ca e mai greu, iar altele mai rapid.
Nu fac genoflexiuni complete pentru ca sunt inca prea grea si pot sa imi stric articulatia genunchilor, vor urma si ele al momentul potrivit, ca si mersul piticului.
Ar trebui si o sa introduc de saptamana viitoare
- miscari din culcat pe o parte pentru picioare, cum este o bicicleta la orizontala, forfecari, ridicari ale piciorului care are contact cu salteaua - eficient pentru sunculitze...
- Plus gimnastica cu coada de matura, pentru maini, atat la saltea cat si in picioare.
- Foarte eficient pentru conformatia mea dar nu am loc acasa este rostogolirea pe parchet a intregului corp intins ca si cum ar fi un bustean.
- Mai este ceva care topeste din popou, "mersul" pe fund pe parchet, inainte si inapoi - e caraghios, adica stai in fund cu picioarele intinse si ridici bazinul intr-o parte pe jumatate si il impingi inainte, apoi ridici jumatatea cealalta si o impingi inainte si pe ea, si repeti pana nu mai ai unde inainta deci o iei inapoi

Dupa cum vezi sunt usoare dar sunt eficiente si probate pe pielea mea. Acum fac doar cam 10 minute, dar trebuie sa ajung la aproximativ o ora prin adaugare de exercitii si repetarea a mai multor serii de cate 10.
Dupa ce mai intru in forma am un DVD cu niste exercitii cardio care mi s-au parut extrem de distractive, asa ca o sa il folosesc in loc sa ma duc la sala.

Iar duminica merg la balet, 2 ore dupa care sunt stoarsa ca o lamaie
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!