View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 07 apr 2011, 20:34:00
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Trebuie sa slabesc pana la nunta! Jurnal miamarin

Citat:
Anterior postat de miamarin Vezi mesajul
multumesc tare mult de sfaturi o sa tin cont de ele incepand de maine,daca voi ma asigurati ca o sa reusesc sa slabesc. oricum am peste 1000 de kcal/zi pt ca mananc mult tin fiecare chiar daca par putine. pentru inceput o sa renunt la baton si o sa vad eu cu ce il inlocuiesc. iar miscare fac in fiecare seara cate 15 minute de jogging pt k doar atat rezist. o sa cresc cu 5-10 minute pe saptamana.
Cu placere!

Este ft important ce mananci si nu atat cat mananci. Poti studia dieta Montignac sau South Beach. Se bazeaza pe indicele glicemic al alimentelor si sunt diete cu care se slabeste mancand pe saturate.

Ca regula generala, fructele nu reprezinta o masa ci sunt gustari. In dieta se recomanda 1-2 fructe/zi. La micul dejun poti incerca oua fierte sau omleta, sau pesmeti wasa cu crema de branza sau iaurt cu cereale integrale simple. Un mic dejun proteic iti va taia senzatia de foame timp de ore bune. Poti manca fructele cu 30 de min inainte de micul dejun sau la 2 ore dupa masa si 1 ora inainte de urmatoarea masa, deci drept gustare. Cel mai bine e sa le mananci la prima gustare, au fructoza, un tip de zahar si seara nu mai ai acelasi consum energetic. La pranz mananci ok, numai ca proteinele nu se combina intre ele (Ziarul slabutelor informate ( dieta, alimentatie, sport si nu numai)). iar pangasiusul este cel mai prost peste de pe piata, crescut in fluviul Meekong care este extrem de poluat. Poti sa adaugi si ulei de masline in salata, e gasime buna, ajuta la slabit si in plus o sa te ajute la piele si la par. Ocazional poti manca paste integrale. Mai poti manca o supa, o mancare de legume facuta de tine. La a 2-a gustare poti manca un pumn de migdale crude, sau 2 patratele de cioco cu peste 70% cacao, sa bei un pahar de lapte (din cate am citit mai nou este bine sa te limitezi la 2 portii de lactate/zi) etc. Iar cina sa fie light, salata cu un pic de proteine (carne slaba, peste) si cu 3 ore inainte de somn.

De asemenea, e bine sa bei apa.

Sportul este mai bine sa-l faci in prima parte a zilei, atunci ai arderile mai rapide. Si pe langa jogging poti sa mai adaugi si niste ex pt tonifiere, in functie de preferinte: pilates, tae-bo, aerobic, ex cu greutati usoare etc.
Răspuns cu citat