View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 13 mai 2011, 21:13:51
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre antrenamentul corect

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Nu-i nevoie de o ora, 20-30 de minute tras tare de tot e destul. Cel mai bine se lucreaza numai o grupa musculara la un antrenament. Si numai o data pe saptamana grupa respectiva. Altfel se obisnuieste muschiul si nu mai lucreaza la capacitatea maxima. Tre' sa tremuri la final la ultima repetare sa te chinui la maximum. Ex. luni spate, marti picioare, miercuri maini etc. Si saptamana urmatoare la fel. Pauza o zi/sapt. pentru refacere.

Si chestia cu abdomenele cu sutele e inutila. Daca le faci foooarte corect si foooarte incet nu poti sa faci sute. 50 e destul ... cate 10 si pauza si iar 10 si pauza e super bine. Un alt exercitiu foarte bun ar fi genoflexiunile. Tot asa pe repriza de cate 10, facute incet, spatele drept, picioarele departate, varfurile in parti putin. Te lasi inceeet, te ridici inceeet. Sunt rupere. Dupa un timp facute cu o bara/haltera cu sau fara greutate la umeri sunt foooarte tari. Ard grasimea de peste tot suuupeeeer.
Stii ca aici te contrazici cu toti antrenorii care rrecomanda sa lucrezi circuit, deci nu numai o grupa musculara. Saptamana mea ar trebui sa aiba 14 zile ca sa poti lucra cate o grupa musculara/zi in doar o data pe sapt si sa am si o zi de pauza. Dar asa e grupele musculare se lucreaza doar o data/sapt.

Tie iti ajung 30 de min? Mie imi trebuie cam 40 de min. Merge si o ora, depinde cat te lalai. Ideea e sa nu ta lalai. Antrenoarea mea mi-a facut antrenament de 60 de min de 3 ori/sapt. Pt ca tine cont ca nu toata lumea poate ajunge de 6 ori/sapt sau isi permite. Oricum, am scris si eu mai sus, incalzire, 30 de min de greutati si 30 de cardio la final cica este antrenamentul ideal.

Da, de acord cu abdomenele. Cine le face corect nu poate sa faca cu sutele. Insa eu pot sa fac cate 50 o data, de aceea incerc sa variez si sa nu fac abdomene simple tot timpul. Mai le fac pe plan inclinat, la aparat, cu o gantera in brate. Si cu genuflexiunile, mai ales ca simti fesierii cum lucreaza. De fapt simti tot piciorul si lucrezi cu totul pt ca trebuie sa-ti mentii o anumita postura. Si e normal sa arzi de pt tot corpul, toate ex ard grasime de pe tot corpul.
Răspuns cu citat