View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 04 aug 2011, 17:17:58
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Foamea inainte de ciclu!

Citat:
Anterior postat de Anna2011 Vezi mesajul
Ma numesc Anna si sunt noua la Slabute.ro.

Problema mea majora este foamea inainte de ciclu. Doua saptamani inainte de ciclu am o foame nebuna, nervoasa si mananc foarte mult. Celelalte doua saptamani, dupa ciclu, nici nu ma uit la mancare.

Orice sfat cum sa combat aceasta foame si sa slabesc 7-8kg este bine venit!
Buna Anna si bine ai venit,

Ce zici tu aici seamana cu PMS, care la tine se manifesta asa. Ai putea sa incerci un tratament la un acupuncturist, ajuta la reglarea energiilor in tot corpul, te face sa te simti mai bine per total, mai relaxata, mai calma si in acelasi timp mai plina de energie (un tonus bun). Toate astea regleaza ciclul mentrual si implicit calmeaza un pic si "nebuneala" hormonilor din perioada aia. Daca nu ai acces la un acupuncturist, incearca o vizita la un medic homeopat. Anumite tratamente, anumite ceaiuri...sunt de mare ajutor. Totul e sa te tii de ele. Rezultatele cresc in timp, de la luna la luna. Dupa 3-4 luni de tratament abia poti sa vezi clar diferentele.

Eu personal am testat ambele metode si cu rezultate foarte bune. Acupuncturista la care ma duc acum mi-a pus la punct fluxul energetic din corp (care era cam intr-o dunga). PMS de care sufeream (de zeci de ani) era dus la extrem. Nu numai ca aveam toate simptomele din lista respectiva (vezi google "PMS") ci toate erau la limita maxima. Nu vreau sa scriu aici care sunt simptomele ca e simplu sa faci o cautare pe net. Si apoi...nu sunt deloc placute...ca sa nu mai zic ca sunt ceva personal, absolut intim.

Chestia cu foamea puternica de dinainte si lipsa ei de dupa era ... in cazul meu, doar un simptom...dintr-o lista intreaga. Ca fapt divers...eu ma ingrasam cu pana la 3 Kg. intr-o zi...fara sa-mi fi schimbat cu nimic dieta (absolut corecta) in ziua de dinainte. Deci fara nici un motiv, doar din cauze hormonale...absolut incontrolabile.

Nu te descuraja deci, pentru ca exista o solutie. Rabdare sa ai, determinare si pozitivism. Numai bine si succes!
Răspuns cu citat