View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 08 feb 2010, 13:33:20
elenutza20's Avatar
elenutza20 elenutza20 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: galati, Romania
Dieta: south beach I
Date: 162cm, 63kg
Mesaje: 513
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!

faci si sport, zozolina?
de ex sportul meu consta in faptul ca merg pe jos cam juma' de ora pe zi , (dimineata, pana la serviciu), si eventual , seara mai scot copiii la zapada, afara, in parculet, sau cu sania, a! si merg la pationoar in weekend cu Stefan (baietelul meu de 6 ani), desi imi place sa fac miscare, dar nu prea am timp,

Totusi, am citit intr-o carte a unei nutritioniste (Mihaela Bilic), o carte foarte misto , se cheama "Traiesc, deci ma abtin" (nutritionista asta merge pe principiul sa mananci orice, dar cu masura, sa nu "tai" complet painea, pt ca painea iti da satietate pe mai mult timp, de ex sa mananci la o masa o felie de paine de secara, si sa nu exagerezi cu sportul, sa-l lasi pt momentul cand organismul nu mai reactioneaza la dieta (de ex faza de "platou", cand desi tii dieta, nu mai slabesti) atunci sa vii cu ceva suplimentar, de ex. mai multa miscare, mi se pare logic,


Sa nu uitam ca fff importanta e mentinerea, nu ??
elenutza20, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1800 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1283 kcal/zi. Pentru a slăbi 2kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1284 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]