View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 26 dec 2011, 01:35:51
StefaniaXtr's Avatar
StefaniaXtr StefaniaXtr este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit re: Sunt insarcinata si nu stiu nimic!

Citat:
Anterior postat de longina Vezi mesajul
Stefania, iti multumesc din suflet pentru raspunsurile tale si mai ales pentru rabdarea ce ai avuto sa imi explici toate astea. Multumesc!
Dupa Anul Nou o sa ma prezint la medicul meu de familie care e si medic de medicina muncii, cu lista de intrebari, asa cum ai zis. Nu mai am analize facute de cativa ani .
Am niste stari emotionale care variaza foarte tare. Trec foarte repede in extreme, de la una la alta...Poate ca e ceva normal, dar uneori imi vine greu sa accept ca viata mea se va schimba atat de tare.. Si simt mult nevoia sa vorbesc cu alte femei insarcinate, cu alte mame in devenire, vreau sa stiu daca toate temerile mele sunt normale, sau sunt eu exagerata. Oare chiar e adevarat ca in momentul in care devi mama te schimbi atat de mult?
In curand implinesc 28 de ani. Urma ca vara viitoare sa ma casatoresc cu iubitul meu. Apoi, in urma cu vreo 2-3 saptamani m-au apuca niste nervi si "crize" nejustificate si nimic nu mai imi convenea. I-am spus iubitului meu ca am nevoie de timp ca nu stiu daca e ok sa continuam relatia, ca nu stiu ce vreau...iar in 2 zile dupa ce el a pecat, am aflat ca sunt insarcinata..El ma iubeste enorm, e un baiat foarte bun, si stiu ca o sa am o viata frumoasa si usoara langa el. S-a bucurat tare cand i-am spus ca sunt insarcinata..Spre deosebire de mine..care eram doar disperata. Uneori sunt foarte fericita si abia astept sa creasca burtica, sa ma pot lauda ca sunt gaviduta, ca voi fi mamaica...stiu ca voi fi o mamica buna, pt ca in sufletul meu visam de multa vreme la acest moment..Ma pot imagina foarte usor cu copilasul meu de manuta si stiu ca o sa fie totul pentru mine...dar teama ca viata mea se va schimba intru-totul, inclusiv cu mutarea mea in alt oras - orasul in care mi-am dorit mereu sa locuiesc...imi e teama!
Nu stiu daca e normal, dar am zilnic dureri de burta, asa cum aveam cand imi venea ciclul, ma tin cateva minute, apoi imi trec... Nu stiu daca sa ma sperii sau nu, daca e normal sau nu.... Despre durerile sanilor am citit ca este normal, dar si burta??!?!

Va doresc o zi de Craciun minunata alaturi de cei dragi voua!

Draga Longina,

Asa cum au spus su celelalte fete cacre au scris aici, durerile de burta sunt normale. Creste uterul sa faca loc "micutei farame de viata" ce se formeaza.
Stiai ca fiinta aceea mica are deja inimioara la 3 saptamani?
Inimoara, pe la 6 - 7 saptamani se poate auzi foarte bine la un ecograf.
Aceea a fost cea mai intensa experienta pe care am avut-o pana acum. Cand i-am auzit prima data inimioara m-am emotionat si imi doream sa o aud mereu, desi nu aveam cum sa stau asa de mult in cabinetul medicului.
De multe ori spun ca eu am acum 2 inimi (a mea si a lui bebe).
Ma bucur ca ai rezolvat micile "neintelegeri" cu iubitul, cauzate de strarea de graviditate.
Eu am deja 28 de ani, in toamna anului viitor implinesc 29, iar cand am aflat ca sunt insarcinata am fost extrem de incantata, mai ales ca asteptam acest copil de mai bine de 1 an (sunt casatorita de 3 ani si jumatate).
In ceea ce priveste sfatul legat de anuntarea sarcinii la serviciu dupa ce ai confirmarea de la medic este foarte corect, mai ales ca nu ai de unde sa stii ce reactie va avea patronul cand va afla de sarcina. Avand actele vei putea demonstra ca incalca legea in mod grosolan, in cazul in care va dori sa te concedieze sau te va pune sa semnezi vre-o demisie.
In ceea ce priveste satrile de nervozitate si de extaz, care sunt adesea contradictorii sa stii ca acesta este un lucru normal, mai ales in primele 12 saptamani de sarcina deoarece corpul tau trece prin multe schimbari, la care nu stie momentan cum sa reactoneze, dar dupa ce se va acomoda te ve simti exterm de bine.
In perioada asta s-ar putea sa expermientezi dureri de cap, migrene, stari de voma, stari de anxietate, dureri ale sanilor si ale abdomenului, stari de fericire maxima sau de tristete. Toate sunt normale si vor disparea treptat, insa trebuie sa ai putina rabdare, iar iubitul tau trebuie sa te inteleaga si sa nu te supere.
Cel mai bine in perioada asta este sa incerci sa dormi (sa profiti la maxim de timpul liber), somnul te ajuta atat pe tine cat si pe cel mic.
Nu te gandi ca ai de facut curat sau alte activitati. Pe acelea le poti face si mai tarziu, acum cel mai important este sa te odihnesti.
Cu drag,
Stefania.
P.S. Craciun fericit si An Nou cu bucurii!
Răspuns cu citat