View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 09 ian 2012, 09:58:20
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal viitoare slabuta - Daniela (danielam)

Citat:
Anterior postat de Danielam Vezi mesajul
Buna fetelor!

este pentru prima data cand postez un mesaj pe un forum, insa am mare nevoie de ajutor!

Voi incepe cu o scurta prezentare: ma numesc Daniela, am 26 ani, 1,70 si am ajuns in momentul acesta la 88 kg. Am avut de mai multe ori variatii mari de greutate, slabit 10-15 si pus la loc, de 2 ori cu ajutorul unui nutritionist iar alteori prin infometare. Acum am reusit performanta de a pune peste 30 kg. Problema este ca nu mai reusesc sa ma controlez. Este un mancat bolnav, mananc cat mananc dupa care imi pare rau, ma simt vinotata si imi propun ca din acest moment sa incep dieta. Niciodata nu reusesc insa sa o fac. Simptomele sunt cam aceleasi ca si la bulimie, mai putin provocarea varsaturilor. Merg la aerobic de 5 ori pe saptamana de jumatate de an insa nu reusesc sa ma mobilizez in provinta dietei.

Please help, cum va mobilizati voi?

Va doresc o seara frumoasa!
Buna Daniela!
trebuie sa identifici motivele pentru care te refugiezi in mancare...mananci pentru ca iti place sa mananci sau mananci ca sa compensezi altceva..poate o problema, o dezamagire..lipsa a ceva...orice ar fi, trebuie sa faci un efort si sa cauti solutii, altele decat mancarea..
e bine ca nu ai ajuns la acel nivel in care, simtindu-te vinovata, sa mergi si iti provoci varsaturi...deci situatia poate fi destul de usor remediata...
dupa cum zicea si roxana, poti intra pe site la diete, sa studiezi si sa vezi care dintre ele ti se potriveste...
cele mai eficiente diete sunt cele low carb (dar ele cer in acelasi timp si anumite eforturi, pe care nu toata lumea le poate face..mai ales l ainceput de drum intr-ale slabitului)..de aceea poate ar fi bine sa o iei pas cu pas..
-sa renunti la dulciuri(ideal ar fi nici macar sa nu mai gusti o buna perioada de timp, pentru ca zaharul provoaca dependenta..si odata ce gusti o sa simti nevoia de mai mult, daca nu ai autocontrol)..
-sa renunti la sucuri...astea doua ar fi cele mai importante...
usor usor redu tot ce inseamna paine si paste fainoase...stabileste-ti un target de maxim 3-4 kg slabite pe luna, vezi numarul de calorii pe ar trebui sa-l mananci si respecta-l...
si nu in ultimul rand..sportul..fara el.ai sanse sa slabesti..dar slabesti mai incet si nu chiar frumos...
parca spuneai ca faci sport deja...dar vezi tu..dieta fara sport si sport fara dieta..nu prea e ok...acestea doua merg mana in mana...
concluzia e ca totul tine de tine...trebuie sa iti impui anumite lucruri..va fi greu in primele zile, poate iti va veni sa lasi totul balta(marturisesc ca in primele zile de dieta as fi mancat si varul de pe pereti)..dar apoi te obisnuiesti...si treptat iti va fi din ce in ce mai usor!
Multa bafta!
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]