View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 24 ian 2012, 02:08:26
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Consum calorii activitati fizice vs metabolism bazal

Citat:
Anterior postat de ratacitul Vezi mesajul
Buna seara slabutelor...si bine v-am gasit in acest loc pentru a lupta impotriva kilogramelor depuse...pun aceasta intrebare deoarece nicaieri nu am gasit un raspuns ( sincer sa fiu nu am citit toate posturile - asa ca imi cer scuze dinainte daca s-a mai discutat - dar pe internet nu am gasit ) .
Intrebarea mea este urmatoarea : cand se zice ca daca alergi / mergi / orice activitate fizica ai face se consuma X calorii intr-un interval de timp , in acel numar X de calorii intra si caloriile care sunt consumate prin activitatea Metabolismului Bazal? Sa dau un exemplu ( eu )
varsta 23 ani , inaltime 175 cm , sex masculin => metabolism bazal 1605 calorii/ 24h , asta insemnand aproximativ 67 calorii consumate de coprul meu intr-o ora ( doar pentru ca respir )
Am selectat o oarecare activitate din tabelul de calculare a caloriilor consumate ( am ales basketul - aleatoriu ) si rezulta ca intr-o ora eu consum 565 de calorii.
Intrebarea este ( dupa exemplificare ) : daca joc basket timp de o ora , corpul meu consuma 565 calorii in care intra si cele consumate de Metabolismul Bazal sau corpul meu consuma 565 calorii + 67 calorii ?
Va multumesc anticipat si va doresc spor la datul kilogramelor in plus jos!!
dupa sport creste metabolismul. este ceea ce se numeste "the after burn effect". in functie de ce sport faci (cardio sau greutati) arzi mai multe ore, metabolismul este accelerat. in plus chiar si in timpul noptii arzi mai mult, pentru ca te refaci dupa sport (in special metabolismul muscular). e greu de apreciat cam cate calorii arzi, insa metabolismul bazal se calculeaza si in functie de indicele de activitate.
daca vrei cifre relativ corecte, trebuie sa cauti sa ti calculezi metabolismul bazal si TDEE (in functie de activitatea zilnica si sportul practicat) iar orice faci in plus (bicicleta, greutati, mers, alergat) se calculeaza in plus fata de valoare TDEE.
1200-1500 de kcal pentru un barbat care alearga zilnic 7 km este foarte putin.
gasesti pe google sa-ti calculezi TDEE (
Total Daily Energy Expenditure) scrie pur si simplu "TDEE calculator" si sa citesti si despre "afterburn effect"... pun pariu ca ai nevoie de un necesar de minim 2100 de kcal zilnic.
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat