forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sfaturi calculator de calorii (http://forum.slabute.ro/sfaturi-calculator-calorii/)
-   -   Cum adaug un aliment in calculatorul de calorii? (http://forum.slabute.ro/sfaturi-calculator-calorii/cum-adaug-aliment-calculatorul-calorii-3048.html)

Slabuta 09 mar 2010 15:31:06

Cum adaug un aliment in calculatorul de calorii?
 
1 ataşament(e)
Un tutorial simplu care explica pe pasi cum se adauga un aliment nou in calculatorul de calorii.

Clic pe imagine

Ataşament 6227

ianna 17 mar 2010 03:21:04

Re: Cum adaug un aliment in calculatorul de calorii?
 
am si eu o intrebare ...daca e sa-mi adaug din produsele care le pap eu si au nutrition facts pe ele cum impart la 100 grame totul:))

la modul ca de ex branza de vaci e in container de 435g si ei iti spun datele ptr o portie de 124g....

iar pe site toate valorile sunt la 100 g.....

tre sa fac matematic calcule sau cum sa procedez mai bine?

Slabuta 17 mar 2010 03:43:29

Re: Cum adaug un aliment in calculatorul de calorii?
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 120293)
am si eu o intrebare ...daca e sa-mi adaug din produsele care le pap eu si au nutrition facts pe ele cum impart la 100 grame totul:))

la modul ca de ex branza de vaci e in container de 435g si ei iti spun datele ptr o portie de 124g....

iar pe site toate valorile sunt la 100 g.....

tre sa fac matematic calcule sau cum sa procedez mai bine?

Intr-adevar trebuie sa introduci valorile per 100 gr.

E simplu.
Ecuatie.

124 gr ......... sa zicem 120 kcal
100 gr ............ x kcal

x=(120 kcal * 100 gr)/124 gr
x=96.77 kcal

ianna 17 mar 2010 04:14:30

Re: Cum adaug un aliment in calculatorul de calorii?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 120294)


Intr-adevar trebuie sa introduci valorile per 100 gr.

E simplu.
Ecuatie.

124 gr ......... sa zicem 120 kcal
100 gr ............ x kcal

x=(120 kcal * 100 gr)/124 gr
x=96.77 kcal


am banuit eu ca asta e ecuatia...da am zis sa ma asigur sa nu bag gresit... ca fiind din produsele care le consum eu ..tot eu am de pierdut:))...si la fel fac si cu procentaju la carbo ...proteine zahar etc ptr produsul in cauza

Slabuta 17 mar 2010 04:22:12

Re: Cum adaug un aliment in calculatorul de calorii?
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 120295)
am banuit eu ca asta e ecuatia...da am zis sa ma asigur sa nu bag gresit... ca fiind din produsele care le consum eu ..tot eu am de pierdut:))...si la fel fac si cu procentaju la carbo ...proteine zahar etc ptr produsul in cauza

Da, se aplica si la restul de valori, proteine si a.s.m.d. :)

Rain 12 aug 2010 20:39:29

Re: Cum adaug un aliment in calculatorul de calorii?
 
Slabuta, procedez similar si daca doresc sa adaug caloriile unui preparat culinar ? Insumez caloriile/proteinele/carbohidratii s.a.m.d. pentru fiecare component in parte a preparatului si ulterior calculez caloriile/proteinele/carbohidratii s.a.m.d. pentru 100 g ? :D

Slabuta 12 aug 2010 20:42:59

Re: Cum adaug un aliment in calculatorul de calorii?
 
Citat:

Anterior postat de Rain (Post 287511)
Slabuta, procedez similar si daca doresc sa adaug caloriile unui preparat culinar ? Insumez caloriile/proteinele/carbohidratii s.a.m.d. pentru fiecare component in parte a preparatului si ulterior calculez caloriile/proteinele/carbohidratii s.a.m.d. pentru 100 g ? :D

Buna Rain :)

Cand se adauga un fel de mancare se procedeaza la fel ca la adaugarea unui aliment, doar ca la ingrediente si mod de preparare, trebuie specificate detaliile necesare.

Ca sa afli caloriile la o papica uite citeste aici mai in detaliu Calcularea numarului de calorii pentru o reteta, dar in cateva cuvinte este exact ce ai spus tu :)

Rain 12 aug 2010 20:53:48

Re: Cum adaug un aliment in calculatorul de calorii?
 
Multumesc, o sa citesc si voi adauga maine, cand voi gati si voi face cantaririle necesare :D.

loveyngy 26 ian 2011 23:32:52

Cum se adauga un produs nou la calculatorul nutritional?
 
Buna am o intrebare.am un produs care nu se afla in menu..........e eu o sal consum des.FULGI DE LAPTE.......ASA CA CINE MA AJUTA;;)

Slabuta 27 ian 2011 00:24:55

Re: Cum se adauga un produs nou la calculatorul nutritional?
 
Citat:

Anterior postat de loveyngy (Post 495449)
Buna am o intrebare.am un produs care nu se afla in menu..........e eu o sal consum des.FULGI DE LAPTE.......ASA CA CINE MA AJUTA;;)

Vezi in acest subiect la inceput, am explicat eu :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:32:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO